Opalujte se chytře a myslete na svou kůži: víte, jaké jsou zásady správného opalování?

Léto je v plném proudu, sluníčka i vody si užíváme dosyta, ale často nemyslíme při tom na své zdraví. Opalování k létu patří stejně jako zasloužená dovolená, ale i když je sluníčko pro nás prospěšné, nesmíme to s pobytem na slunci rozhodně nijak přehánět. Víte, jak se účinně chránit před slunečním zářením a jak svou kůži správně ošetřovat?

Opalujte se bezpečně a bez rizika

Pobyt na slunci je pro nás důležitý, díky slunci přijímáme potřebný vitamín D, vitamín D3, ale i vápník. Navíc nás pobyt na slunci může dobít energií a také nám jednoznačně zlepší náladu. Slunce tak funguje jako takový balzám na duši a samozřejmě nám i krásně zbarví kůži. Zvláště pro ženy je pak opalování lákavé, z dovolené se všichni chceme vracet krásně opálení, ovšem rozhodně ne spálení.

Spálená kůže bolí, je zarudlá a tvoří se na ní drobné puchýřky, a nakonec se začne loupat. Navíc pokud jsme na slunci příliš dlouho a dostatečně se nechráníme, podstupujeme velké riziko a můžeme si koledovat o potíže, samozřejmě pak hrozí i obávaná rakovina kůže. I z těchto důvodů je třeba myslet na vhodnou ochranu před sluncem. Tou rozhodně nejsou jen krémy na opalování.

Jak se správně opalovat?

A co to vlastně znamená opalovat se bezpečně a bez rizika? Je třeba myslet na to, že pokud ještě nemáme žádný základ a naše kůže je bílá, na slunci bychom měli zpočátku trávit jen několik málo minut. Pak je nutné schovat se do stínu, samozřejmě se pravidelně mazat opalovacími krémy a tělo je třeba chránit i oblečením. Obyčejné bílé tričko či košile a pokrývka hlavy by vám na dovolené také rozhodně neměly ve výbavě chybět. Pokud víte, že máte tendenci se velmi rychle spálit, sílu slunce nikdy nepodceňujte a v prvních dnech své dovolené se před sluncem chraňte skutečně pečlivě. Ale i ti, kteří se opalují hned dohněda a nespálí se, by na přímém slunci nikdy neměli trávit více jak hodinu.

Vyberte si vhodný opalovací krém

Fámám typu, že pokud se namažeme opalovacím krémem, neopálíme se, nevěřte. Opalovací krém s vysokým faktorem nás chrání před slunečním zářením, které kůži nevratně poškozuje, nezabraňuje opálení jako takovému. Opálíte se i tehdy, když se budete pravidelně mazat. Aby bylo ale opálení zdravé, je třeba se naopak mazat několikrát denně, a zvláště po koupání vždy vrstvu opalovacího krému nanést znovu. Kůže se tolik nespálí a bude chráněná.

Pokud jedete k moři nebo jste na sluníčku poprvé, je třeba mít po ruce opalovací krém s co nejvyšším faktorem, tedy 50+. U dětí byste o nižších faktorech ani neměli přemýšlet. Jakmile se kůže začne barvit dohněda, je možné postupně ochranný faktor zase snižovat. Za kvalitní opalovací krém si sice připlatíte, nejlepší je pořizovat krémy na opalování v lékárnách, opravdu se to vyplatí.

A co když se spálíme?

Někdy zapomeneme, někdy to prostě nestihneme a někdy je zkrátka slunce natolik silné, že i přes vrstvu krému se spálíme. Zvláště v případě, že jsme dostatečně neopakovali mazání opalovacím krémem během pobytu na slunci nebo jsme si zvolili nedostatečnou ochranu, se může kůže na slunci spálit. A co dělat pak? Nejlepší je ošetřit kůži krémy či přípravky s obsahem panthenolu.

Kůže se okamžitě zklidní, nebude tolik bolestivá a lépe a rychleji se bude regenerovat. Na zklidnění je ale možné použít i jakýkoliv jiný tělový krém, který navíc můžete před nanesením nechat chvíli v chladničce, přijde poté velká úleva. Pomáhají ale i jiné věci, například vaječný bílek, obyčejný bílý jogurt či tvaroh. Spálenou kůži je třeba ochladit, a to co nejrychleji. Tyhle věci, které najdete i doma, mohou být ideální první pomocí.

Zdroj foto: www.freepik.com