Jak dobře znáte nápoj Coca-Cola? 8 zajímavostí, které jste možná nevěděli

Letos oslavila Coca-Cola již své 137. narozeniny. Protože reklamy na tento populární nápoj nás doprovázejí na každém kroku, připravili jsme si pro vás 8 zajímavostí, jež jste o Coca-Cole možná nevěděli. Jak přišla ke svému současnému názvu, kdo ji vynalezl a proč se v nápoji stále vyskytuje extrakt z koky?

Pembertonovo francouzské víno koky

Umíte si představit, že místo koly byste si v restauraci objednávali Pembertonovo francouzské víno koky? Takto zněl původní název současné Coca-Coly. Lékárník John Pemberton jej vydal 8. května 1886 a kromě alkoholu se v tomto zázračném nápoji ukrýval také kokain.

Coca-Cola pomohla jejímu zakladateli se závislostí

Proč ale původní receptura obsahovala alkohol i kokain? Inu, Pemberton byl válečným veteránem se závislostí na morfiu. Své závislosti se snažil za každou cenu zbavit, a tak vynalezl tento nápoj. Jenomže ten měl jednu nevýhodu – zatímco se zbavil závislosti na morfiu, vypěstoval si závislost na alkoholu.

Žaludeční potíže a další neduhy

Pembertonovo francouzské víno koky ale nepomáhalo pouze s léčbou závislosti, nýbrž bylo určené také k léčbě žaludečních a nervových chorob. I v dnešní době je Coca-Cola oceňovaným pomocníkem při zažívacích potížích, přestože její složení prošlo výraznou proměnou.

Coca-Cola v době prohibice

Když přišla prohibice, Pemberton upravil složení svého lektvaru a zaregistroval si jeho nealko verzi. Tak vzniklo Francouzské víno koky. Sice bylo zbaveno alkoholu, ale kokainový výtažek obsahovalo dál. V té době mělo karamelovou barvu a připomínalo sirup. Tento sirup stačilo smíchat s vodou a první Coca-Cola byla na světě.

Jak vznikl název Coca-Cola?

Víte, jak vznikl název Coca-Cola? Jednoduše se spojily názvy ingrediencí, které nápoj obsahoval. Coca označuje kokain, protože právě výtažek z keře koka se v limonádě objevuje. Cola je označením afrického stromu, kterému se říká také kolovník. Právě jeho plody byly v nápoji použity, a to proto, že měly vysoký obsah kofeinu a propůjčovaly nápoji povzbuzující účinky.

Co bylo s nápojem po smrti zakladatele?

V roce 1888 lékárník John Pemberton zemřel a do čela společnosti se dostal Asa Candler. Hned o čtyři roky později byla založena obchodní společnost The Coca-Cola Company a byla spuštěna masivní propagace nápoje. Reklamy na nápoj Coca-Cola totiž byly skutečně všude – v kalendářích, na billboardech, v novinách i časopisech. Tak se stal z koly ohromně populární nápoj mezi všemi věkovými kategoriemi a všichni jej spokojeně pili, přestože stále obsahoval kokainový výtažek.

Impérium Coca-Cola

Jaké nápoje pili američtí vojáci za druhé světové války? Ano, správně, Coca-Colu. Dokonce byly kvůli tomu vybudovány desítky výroben po celém světě. Ale protože byl nedostatek ingrediencí pro výrobu, zejména v nacistickém Německu, přikročilo se k okamžitému řešení a světlo světa spatřila Fanta. K té se v budoucích letech přidal Sprite, Cherry Coke, Diet Coke a dneska pod společnost spadá 400 nejrůznějších nealko nápojů, jenž jsou známé po celém světě. Řeč je o ledových čajích Nestea, šťávách Cappy, vodě Bonaqua či například o sportovním povzbuzujícím nápoji Powerade. Hodnota společnosti se tak aktuálně pohybuje ve stovkách miliard dolarů.

Výtažek z koky je v nápoji i v současnosti

Přestože obsah kokainu v nápoji se stal kontroverzní, i v současnosti se v nápoji stále vyskytuje extrakt z koky. Ten je tedy zbaven všech psychotropních látek a slouží pouze k ochucení Coca-Coly.

Kolik zajímavostí o tomto populárním nápoji jste věděli a kolik z nich pro vás bylo novinkou?

Zdroj foto: www.freepik.com