Íránské ženy se odvážně dávají na protest proti hidžábům a ukazují odhalené vlasy

V Íránu je k oblékání přistupováno velmi přísně, jen v roce 2014 tam morální policie pokutovala nebo zatkla 3,6 milionu žen za to, že se nevhodně oblékají. Nošení hidžábu je zde povinné pro všechny ženy bez rozdílu. Velkou nadějí pro utlačované ženy je íránská novinářka Masih Alinejad, která žije v USA.

Chtěla by změnit zažitá pravidla a poskytnout ženám příležitost, aby se samy mohly rozhodnout, jestli budou mít vlasy zakryté nebo odkryté. Alinejad říká: „Moje matka chce nosit šátek přes vlasy, já ho nosit nechci. Chci, aby byl Írán místem pro nás obě.“ Alinejad šíří své poselství a dělá velké společenské změny, přiměla mnoho žen, aby posílaly své fotky s odkrytými vlasy. Podařilo se jí založit stránku na Facebooku s názvem My Stealthy Freedom, která má více než 820 tisíc stoupenců podporujících protest proti přísným íránským zákonům. Všechno to začalo, když Masih Alinejad poslala své fotky se závojem hidžábu a bez něj.

Existují různé druhy islámských závojů, některé pokrývají mnohem větší plochu než jiné. Hidžáb patří k nejméně konzervativní, ale stále pokrývá celé vlasy a krk a je povinný pro všechny ženy v Íránu.

Alinejad říká: “Jako dítě byl můj bratr symbolem svobody, kterou já jsem nikdy neměla. Jak mohl svobodně běžet po zelených polích.”

Nyní žádá ostatní ženy, aby vystoupily a protestovaly proti přísným zákonům hidžábu sdílením fotografií svých vlasů, které jsou bez závoje. V důsledku toho se do hnutí zapojily tisíce krásných íránských žen. Některé obrázky pocházejí od mladých dívek, které říkají, že chtějí jen cítit vítr ve vlasech. Nenávidí všechny nesmyslné víry, které krutě nutí lidi podřizovat se jejím zákonům.

Zde jsou některé z úžasných příspěvků přijatých od žen po celém světě: