Potřebné vitamíny a minerály tělu dodají ovocné a zeleninové šťávy

Aby tělo správně fungovalo, musíme mu dodávat nejen potřebné živiny, ale i minerály a vitamíny. Pokud nejste velkými příznivci čerstvého ovoce či zeleniny, můžete si jejich výhod užívat v podobě ovocných a zeleninových šťav. Jednou z možností, jak si tyto šťávy vyrábět doma, je domácí odšťavňování. Díky tomu, že na trhu naleznete kvalitní odšťavňovače, to není žádný problém.

Na co při výrobě šťav pamatovat

Ideální je, pokud připravenou šťávu ihned konzumujeme. Vzhledem k tomu, že při odšťavňování zelenina a ovoce ztrácejí slupku a vlákninu, dochází ke vzdušné oxidaci, při níž se ztrácejí tolik žádané vitamíny a enzymy. Malým pomocníkem, který tento proces částečně zpomalí, je trocha citronové šťávy.

Vzhledem k tomu, že ovocné i zeleninové šťávy jsou lehce stravitelné, můžeme je konzumovat i na lačný žaludek. Při konzumaci by si měli dát pozor ti, kdo trpí nadměrnou tvorbou žaludečních kyselin či vředy jakékoli části trávicí soustavy. Stejně tomu je i u pacientů diabetických. Ovocné šťávy bez obsahu vlákniny totiž zvyšují glykemický index. Tady může být vhodnou alternativou kombinace ovoce a zeleniny či pouze šťávy zeleninové.

Dopřejte si svou denní dávku minerálních látek prostřednictvím čerstvé šťávy

Podívejte se na některé zajímavé recepty, které podpoří zdraví vašeho organismu.

  • Směs s vyšším obsahem draslíku

Tato směs podpoří využití energie ze sacharidů.

Připravte si 6 dílů karotky, 2 díly celeru, 1 díl petržele a 1 díl špenátu. Další možností je 5 dílů pomerančů, 3 díly grapefruitu a 2 díly ananasu.

  • Směs s velkým obsahem hořčíku

Podpoří váš metabolismus. Na její výrobu budeme potřebovat 6 dílů pomeranče a 4 díly jablek.

  • Směs s velkým obsahem železa

Podpoří tvorbu hemoglobinu. Skládá se z 5 dílů jablek, 2 dílů červené řepy, 2 dílů karotky a 1 dílu špenátu.

  • Směs s obsahem vápníku

Podpoří správnou funkci svalů, zpevní kosti a zuby.

Jedna varianta – 9 dílů karotky, 1 díl zázvoru a druhá varianta – 5 dílů karotky, 2,5 díly pomerančů a 2,5 díly ananasu.

  • Směs při nachlazení

Pro tuto směs budete potřebovat 8 dílů karotky, 1 díl limetky a 1 díl zázvoru.