Proč vyzkoušet elektrickou jednokolku? 

Elektrifikace běžných osobních dopravních prostředků pro jednotlivce, které byly tradičně poháněny vlastní silou jezdce, přinesla revoluci nejen v tom, jak tyto prostředky používáme, ale také v jejich celkovém vzhledu a funkčnosti.

Zatímco elektrokola a e-koloběžky umožňují příjemnější vyjížďky i pro starší osoby, které si již netroufají vydat se jen tak na cyklovýlet, elektrické verze jiných klasických prostředků představují jejich pokročilé provedení, které se s tím původním prakticky nemůže srovnávat.

Jedním z takových prostředků je i elektrická jednokolka, která sice má základ v původním řešení (tedy jízdě na jednom kole), ale zcela eliminuje původní pohonný systém a vyžaduje velmi odlišný přístup k používání i ovládání. Tento moderní osobní dopravní prostředek je však velmi praktický a jakmile jej jednou vyzkoušíte, rozhodně si jej zamilujete.

Specifika elektrických jednokolek

Zatímco analogově poháněné jednokolky byly tradičně vybavený sedátkem a vyžadovaly k pohonu šlapání, moderní elektrická verze je prostředkem, na kterém se stojí a balancuje tak, aby jela tam, kam potřebujete.

Ovládání jednokolky je velmi intuitivní a rychle se mu přizpůsobíte – zařízení reaguje na pohyb těla dopředu nebo dozadu a pomocí gyroskopu jej převádí na přidávání rychlosti nebo brzdění. Naučit se jezdit na elektrické jednokolce není nijak náročné a zvládne to prakticky každý, velmi důležité je v tomto případě vhodně se zorientovat při vyvažování, najít si svůj správný přístup je pak už poměrně snadné.

Výhodou elektrických jednokolek je velmi dobrý výkon v porovnání s požadavky baterie a dobíjení – kapacita baterie je poměrně vysoká, takže se prakticky všechny modely pyšní relativně dlouhým dojezdem (obvykle se pohybuje kolem 20 km bez ohledu na terén nebo aktuální podmínky povětrnosti) a rychlostí až 25 km/hod.

Jednokolky

Výhody jízdy na elektrické jednokolce

Jelikož se jedná o poměrně pokročilé zařízení, přináší elektrické jednokolky svým jezdcům vedle poměrně rychlé a jednoduché dopravy převážně v městské zástavbě také celou řadu dalších výhod.

Samotné zpracování dopravního prostředku bývá velmi důkladné a není tedy problém jej používat za každého počasí. Pokud je potřeba, tak jednokolku snadno přenesete, jelikož je navrhována tak, aby měla maximálně odlehčenou konstrukci.

Na rozdíl od jiných samohybných nebo elektrifikovaných individuálních dopravních prostředků tak s jednokolkou nebudete mít v případě, že vyčerpáte kapacitu baterie, velký problém s tím, donést ji zpátky domů na nabíječku.

Většina modelů navíc využívá tzv. rekuperace energie (tedy samovolného dobíjení, když jedete v méně zátěžovém prostředí), je vybavená vlastním světlem a často i powerbankou, z níž si můžete dobíjet elektroniku. Více na Motoe.cz.

Zdroj fotografií: nejsport.cz