Reflexní prvky by měly být běžnou součástí našeho oblečení

Snížená viditelnost se neprojevuje pouze ráno, večer či za šera. Objevuje se i za bílého dne a to především v případě, že je hustý déšť. Řidiči pak mohou přehlédnout každého, kdo není dobře označen. Velkým pomocníkem jsou reflexní prvky. Povinnost používat reflexní prvky vyplývá i ze zákona a to v případě chůze mimo obec za snížené viditelnosti.

Jestliže je totiž chodec při snížené viditelnosti těmito reflexními prvky vybaven, zvyšuje tak vzdálenost, na nějž ji řidič dopravního vozidla spatří, až na délku 200 metrů. A to je již dostatečná vzdálenost na reakci řidiče. A čím je to dáno? Reflexní prvky se vyrábějí z reflexních materiálů, které jsou schopny odrážet dopadající světlo reflektorů. Reflexní prvky je vhodné používat především v případě, že je mlha, hustě prší, sněží nebo v podzimním a zimním období, kdy je zatažená obloha.

Jaké reflexní prvky lze využít

Velký výběr naleznete na portálu https://www.altima.cz/6-reflexni-prvky/ . Pokud je na oblečení nedostatek reflexních prvků, můžete je doplnit a k dispozici máte hned několik různých možností. Asi nejčastěji jsou využívané výstražné pásky na rukávy a nohavice, odrazky, které se zavěšují na batohy, tašky nebo zapínání oděvů nebo reflexní vesty pro děti i dospělé. Méně časté jsou pak zažehlovací či samolepící fólie na textil, samolepící fólie na pevný podklad, které se využívají především na jízdní přilby a kola nebo na turistické hole nebo našívací pásky na různé druhy oděvů.

Dětmi velmi oblíbené jsou i reflexní tkaničky či celá řada přívěsků.

Jak a kam reflexní prvky umístit

Ideální umístění reflexních prvků je na konce rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Cyklisté by je pak měli mít umístěné též na kole a cyklistické přilbě.