Jak zútulnit svůj domov?

Není to příjemný pocit, když se vrátíte po hektickém dni v práci do příjemného, útulného, čistého a uklizeného domova? To se kolikrát člověk i na tu chvíli těší. Jak si teda udělat domov tak útulný, abychom se těšili každý den na tu chvíli, kdy se do něj vrátíme? Nepsanou povinností jsou dekorace na policích. Samozřejmě keramických sloníkům a zvonečkům už doslova odzvonilo, nicméně, existuje spousta obchodů, ve kterých můžete nakoupit stylové, jednoduché a hlavně vkusné dekorace, které váš domov rozjasní. Hlavně se vám takové doplňky musí hodit do celkového interiéru, nesmí doslova bít do očí a musí tak nějak zapadnout do prostoru, ale být stále vidět. Zní to sice pro někoho jako jaderná fyzika, ale nebojte se, takový doplněk poznáte na první pohled, když se vydáte do těch správných obchodů.

Sto lidí, sto dekorací

Samozřejmě, dekorování vaší domácnosti je hodně relativní. Vy můžete být z výzdoby nadšena, navštíví vás sousedka a vše vám zhatí tím, že se mu to nebude líbit. Holt, jak je známo, není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Ale vaše domácnost je prostě vaše a je tedy nejnutnější, aby se tam líbilo vám. Takže pokud budete brát ohled na sousedy či prarodiče, kteří jsou zvyklí na úplně jiný styl, nikdy nebudete úplně spokojeni. Záleží prostě pouze a jenom na vás – a to si zapamatujte!

V poslední době je paradoxním trendem, že se do moderních bytů umísťují starodávné předměty, jako například šicí stroje, které používaly naše babičky či telefony s kruhovým vytáčením. Nejvíce oblíbenou „dekorací“ se staly kachlová kamna. Zkuste zapátrat u babičky na půdě a určitě objevíte něco, co by se vám i do toho nejmodernějšího interiéru hodilo a na první pohled upoutalo pozornost nejenom návštěv, ale i všech členů rodiny.

Estetika versus účinek

Velice oblíbené jsou také dekorace, které současně působí i užitkově. Například můžeme použít starou truhlu, ze které je najednou konferenční stolek! Působí to esteticky, zajímavě a hned máte i pro takovou starou věc zajímavé využití. Můžete do ní totiž schovat například deky, které budete mít tím pádem vždy po ruce přímo u gauče – no, není to skvělá výhoda? Nebo se můžete inspirovat novým hitem ze zahraničí, kde se stal velmi oblíbený malířský stojan, používaný jako stolek pod televizi – opět skvělá kombinace estetiky a starých časů. Pokud oplýváte kreativním vnímáním, spoustu takových pokladů, které najdete na půdě, si můžete moderně vylepšit – přetřít barvou, napenetrovat či provést jakoukoli jinou úpravu. Záleží už jen na vaší představivosti a šikovnosti. Vše se dá zužitkovat, vylepšit, opravit….

Co takové historické globusy? Určitě jste již viděli globus jako úložný prostor pro lahve a sklenice, dohromady působící jako takový provizorní bar? Tak přesně tohle se teď opět vrací do módy. Je to nejenom originální, ale také praktický kousek, který by vám v obývacím pokoji neměl chybět.

Nemusíte se ani bát si z pokoje udělat pomyslnou astronomickou laboratoř, kterou ozdobíte rekvizitami v podobě slunečních hodin, které se skvěle hodí na psaní stůl. Stejně tak je moderní si na pracovní stoly pokládat zcela neidentifikovatelná tělesa, která dokážou potrápit vaši představivost.

Možností je mnoho, opravdu, stačí vyrazit na půdu a pokladů najdete opravdu spoustu. Stačí jen kapka představivosti, kreativity a efektivity a budete mít tak vyšperkovanou domácnost, že vám i ta pomlouvačná sousedka bude závidět.