Ať žije nedokonalost! Inspirujte se při zařizování domova stylem wabi-sabi

Starý nábytek nemusí skončit automaticky v popelnici, ale naopak mu můžete dovolit, aby řádně vynikl. Právě nedokonalost je totiž kouzelná, vkusná a moderní. Alespoň to tvrdí styl bydlení wabi-sabi. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, rádi vás s ním seznámíme. Kde se vzal a v čem se skrývá jeho kouzlo?

Inspirujte se u japonských mistrů

Japonci milují minimalismus a rádi hledají dokonalost tam, kde ji málokdo umí najít. Proto vznikl styl bydlení wabi-sabi. Jeho kořeny sahají až k japonským zenovým mistrům. Dokonalý domov totiž nemusí být tvořen pouze moderními a drahými předměty, ale naopak těmi skutečně cennými, které mají dlouhou historii a někde mohou mít již seškrábaný lak.

Vzpomínky vytváří skutečnou hodnotu předmětů

Právě umět ocenit kouzlo nedokonalosti a uvědomit si hodnotu věcí, je hlavní myšlenkou stylu bydlení wabi-sabi. Zapomeňte na konzum a neustálé dokupování nových a nových věcí, jež vlastně ani nepotřebujte. Místo toho si do obývacího pokoje postavte skříň po babičce, na kterou máte krásné vzpomínky z dětství. Předměty v interiéru zařízeném v duchu stylu wabi-sabi nemusí být nové, ale musí být trvanlivé a ideálně být spojené s příjemnými vzpomínkami a mít pro vás určitou citovou hodnotu.

Minimalistické, funkční, čisté a prostorné

Jednorázové a nekvalitní věci do této filozofie rozhodně nezapadají. Stejně jako hromada zbytečných věcí, na které se akorát práší. Japonci totiž milují minimalismus a funkčnost, a proto jejich domovy působí čistým a vzdušným dojmem. Ale zároveň i útulným a přátelským.

Inspirujte se japonským stylem bydlení wabi-sabi a objevte kouzlo starých předmětů, jenž stále drží, ačkoliv toho mají již mnoho za sebou. Právě asymetrie, nedokonalost a stáří dělají z nábytku, a ostatních předmětů v interiéru, ty správné věci, kterými byste se měli obklopovat.

Zdroj foto: www.freepik.com