Jak založit skalku

Už vás přestal bavit pohled z okna na vaši zahradu, která je pořád stejná? Proč si na ní tedy nezaložit skalku, která rozjasní nejen váš pohled, ale hlavně celou zahradu? A jak vám teprve budou závidět sousedi, kteří okolo vaší zahrady chodí? Ale hlavní je vaše seberealizace, skvělý pocit z toho, že jste dokázali zase něco nového a že vaše práce dosáhla kýženého výsledku.

Nicméně, nepočítejte s tím, že budete mít hotovo za jedno odpoledne. Taková pořádná skalka potřebuje přípravu, návrhy, výběr těch nejlepších rostlin či dekorativních prvků. Je možné, že při stavbě vás napadne další změna oproti původnímu plánu – nebojte se toho a uvidíte, že výsledek bude stát rozhodně za to.

Jak na to?

  1. V klidu si sedněte a začněte přemýšlet. Musíte vzít v potaz, jak se které rostliny snášejí, která se ke které hodí a jaké typy vlastně budete na své skalce chtít mít? Velké rostliny či malé skalničky nebo oboje? Co budete se skalkou dělat v zimě? A hlavně – jak bojovat s případnými škůdci, kterým se vaše skalka zalíbí stejně jako vám?
  2. Jako první je třeba vysázet skalničky, jelikož jsou nejméně náročné. Přitom nesmíte zapomínat na vybudování vyvýšeného terénu a hradbu, abychom zabránili „nájezdu“ slimáků a podobné havěti. Stejně jako živí škůdci, je velkým problémem plevel – takže je třeba skalku vybavit ochrannou textilní fólií, čímž si ušetříte také hodně času.
  3. Teď můžete myslet na dekorace – je jich mnoha, ze kterých je třeba vybírat – jako například malé kamínky či ozdobný štěrk, kterým perfektně zakryjete již zmíněnou fólii a vaše kytičky tím také více vyniknou.
  4. Pokud máte všechno zatím hotovo a přichystáno, je třeba prostor pro skalku pořádně porýt, vytrhat všechen plevel a oddenky a pořádně připravit půdu a klidně použít i povolené herbicidy.
  5. Nemusíte se bát, takovou skalku dokáže připravit i absolutní začátečník. Nicméně, je opravdu třeba si vyčlenit na tvorbu skalky pořádný čas – což může být kámen úrazu. Vysazování rostlin je dlouhodobá a hlavně pečlivá záležitost. Musíte si dopředu vše prostudovat, aby vám rostlinky nepoumíraly a vy pak nemuseli skalku znovu rozkopávat.
  6. Co se týče dekorací, je třeba, abyste zachovali přirozený vzhled, hlavně nesmí skalka působit uměle. Někdy je potřeba i navrstvit kameny na sebe, proto je této variantě nutno přizpůsobit terén.
  7. Vysledujte, jak je to přes den se sluncem na vaší zahradě. Kdy a na jaké místo svítí nejintenzivněji a naopak – kam jeho paprsky moc nedosahují. Podle toho přizpůsobte rozvržení rostlin na vaší skalce a také jejich druh. Mezi oblíbené rostliny patří například netřesk, kaktusy, rozrazil, tařice horská, rozchodníky, nízké kosatce, pupalky a podobně.

Teď už to záleží jenom na vás, jak si skalku navrhnete a jaké rostliny budou velebit vaši zahradu a obšťastňovat vaše oko při každém pohledu ven.