Jaké součástky budete jednoznačně potřebovat pro zajištění kvalitní automatizace?

V domácnosti se s automatizací za běžných podmínek spíše nesetkáme. Pokud se ale podíváme na víceméně libovolnou oblast podnikání a průmyslu tak zjistíme, že jsou automatizované součástky opravdu na každém rohu.

Automatizace přitom mimo jejího programování a softwarové stránky nepotřebuje příliš mnoho komponentů. Většinou jde dokonce o takové komponenty, které dokáží zprovoznit i uživatelé bez předchozích zkušeností z elektrotechniky.

Mikrospínač jako základní součástka

Jednou z těch nejdůležitějších součástek jsou všeobecně mikrospínače. Kdykoliv potřebujeme v rámci mechanismu nebo obvodu převést do zapnutého či vypnutého stavu, tak přednostně musíme používat právě mikrospínače. Důležitou věcí je, že jsou mikrospínače velice širokým sortimentem, který můžeme rozlišovat podle velkého množství parametrů. Všeobecně ale platí fakt, že se dají jednoznačně rozlišit podle počtu signálů, nebo vjemů, které je ovlivňují.

Každý mikrospínač totiž může fungovat na bázi daného vnitřního mechanismu, nebo popřípadě na bázi mechanismu, který je zcela naopak někde zvenčí. Například detektor pohybu jednoduše předává informaci tím, že zaznamená pohyb. Vyšle tak na svoji aktivní plochu signál, který následně eviduje na vstupu mikrospínač a automaticky se přepne do zapnutého stavu. Pochopitelně jde o velice zjednodušený příklad, protože následně musí mít i čítač, který řídí jeho vypnutí. Funkce je ale velice jednoduše poznatelná již na první pohled.

Svorky pomohou s kombinací různého počtu signálů

Pokud bychom odbočili od konečných zařízení a šli takzvaně do jádra věci, tak najdeme nutnost propojit jednotlivé signály do spolehlivého komplexu. A toho většinou můžeme docílit za pomoci svorek. Svorky mimo automatizace můžeme znát i z běžných elektrorozvodů, přičemž často mohou stejné druhy svorek plnit jak automatizační, tak i klasickou energetickou úlohu. Konkrétním příkladem svorek, který chceme uvést jsou patrové svorky. Ty jsou méně užívané přímo v rozvodných skříních kvůli menší prostorové úspoře, ale zcela naopak dokáží propojit i velké množství signálů, díky čemuž jednoduše mohou zprostředkovat automatizační procesy.