Vytapetujeme rychle a snadno

Taky už vás nebaví uklízet ten příšerný bordel po malování? Všechno sestěhované, kapičky barvy snad všude… Tapetování je oproti malování trochu méně náročné na následný úklid, chcete-li tapetovat celý pokoj, sestěhování nábytku se bohužel nevyhnete. Rozhodli jste se zvelebit váš obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici? Vyberte si vhodnou tapetu a můžeme začít. Co se týká tapety, můžete vybírat samolepicí, které se lepí prakticky samy. Jsou už z výroby opatřené vrstvou lepidla. Stačí je tedy sejmout z podkladového papíru a můžete rovnou lepit. Stačí mít po ruce stěrku k vyhlazení tapety a nůž z odstranění přebytečné délky tapetového pásu.

Další možností jsou vliesové tapety. Pro jejich aplikaci už potřebujete speciální lepidlo, které se nanáší na zeď a na něj se přikládá suchá tapeta. Jakmile tapetu přitisknete na zeď, je dobré její povrch uhladit stěrkou tak, abyste odstranili zpod tapety všechny vzduchové bublinky, tapeta tak dokonale přilne k podkladu. Papírové a vinylové tapety se lepí trochu jinak, zde se lepidlo nanáší přímo na tapetu. Tu je třeba nechat lepidlem provlhnout a potom se přikládá na suchou stěnu. Opět je ideální povrch tapety uhladit, abyste dosáhli maximálního efektu. Lepení tapet není raketová věda, zvládnete to i vy, snadno tak proměníte váš domov v karibský ostrov, předměstí Paříže s výhledem na Eiffelovku nebo květinovou zahradu.

Jak vybrat vhodnou tapetu

Tapety se vyrábí s mnoha různými motivy, záleží především na tom, jakou místnost chcete tapetovat. Je-li pokoj menší či situovaný na severní stranu, volte raději světlejší barvy tapety, které místnost prosvětlí. Naopak u velkých místností se nemusíte bát ani tmavších barev. Podle použití místnosti budete nejspíš vybírat i barevné odstíny. Zatímco do ložnice je vhodné použít jemné pastelové barvy podporující relaxaci, obývací pokoj snese i výrazné energické barvy, které vám rozproudí krev v žilách.