Víte, čím je významná slovenská Dobšinská ledová jeskyně?

Máte Českou republiku prochozenou křížem krážem, ale Slovensko je pro vás stále zahalené tajemstvím? To je pak rozhodně načase seznámit se s ním zblízka. Za návštěvu totiž rozhodně stojí mnoho míst, mezi nimi například i Dobšinská ledová jeskyně. Co byste o ni měli vědět a kde ji najdete?

V ledových jeskyních vládne celoročně zima a chlad

Ledové jeskyně jsou rozeseté po celém světě. Díky svému vzhledu připomínají pohádková místa, ve kterých celoročně vládne zimní královna. Jedna z nich se nachází i na sousedním Slovensku a rozhodně patří na seznam těch nejzajímavějších. V roce 2000 byla zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Co je na ni tak zvláštního?

Nejníže položená ledová jeskyně, o které lidstvo ví

Dobšinská ledová jeskyně je snadno přístupná návštěvníkům, a to díky vybudovaným stezkám, které zpříjemňují její prohlídku. Jedná se o první evropskou ledovou jeskyni, která byla elektronicky osvětlena a z její celkové délky blížící se 1,5 km je třetina přístupná veřejnosti. Zajímavé také je, že se jedná o nejníže položenou ledovou jeskyni, o které lidstvo ví, ale to rozhodně neznamená, že v ní není pořádná zima.

Slovenský ráj a led všude, kam se podíváte

Slovenská ledová jeskyně je zpřístupněná turistům od května do září a teplé oblečení je při její návštěvě nutností. Dobšinská ledová jeskyně se nachází v Národním parku zvaném Slovenský ráj. Při návštěvě jeskyně narazíte na led ve všech jeho podobách – od podlahového, přes ledopády až po sloupy a stalagmity. Ledové jeskyně jsou zkrátka magické a jejich návštěva neopakovatelná.

Slovensko je nádhernou zemí s celou řadou přírodních zajímavostí. Dobšinská ledová jeskyně ve Slovenském ráji je toho jasným důkazem.

Zdroj foto: www.freepik.com