Vědci jsou na stopě odhalení tajemství migrény a jejího vzniku

Co způsobuje nepříjemné bolesti hlavy a jak lze proti nim bojovat? Odpověď na první otázku možná přinesly nejnovější výzkumy vědců, kteří se zaměřili na pečlivé zkoumání lidského mozku. Pokud se ukáže, že se jedná o skutečnou příčinu vzniku migrény, mohli bychom brzy znát i odpověď na to, jak s ní úspěšně zatočit.

Migrény nejsou jen nepříjemná bolest hlavy

Migréna se projevuje opakovanými bolestmi hlavy. Ty bývají doprovázeny také nevolností, zvracením, přecitlivělostí na barvy a světlo. Přestože často bývá migréna označována za obyčejnou bolest hlavy, toto označení není přesné, a naopak migrénu podceňuje a snižuje její vážnost. Mnohdy je totiž tak nesnesitelná, že pacienti nejsou schopni vykonávat žádnou činnost, a tím pádem je negativně ovlivněn jejich každodenní život.

Magnetická rezonance odhalila zvětšené perivaskulární prostory v mozku

Díky magnetické rezonanci provedené u pacientů s chronickou i epizodickou migrénou, se přišlo na to, že pacienty s migrénou spojuje výskyt zvětšených perivaskulárních prostor v mozku. Tedy jakýchsi kapes s vodou, jež se nacházejí v blízkosti krevních cév v těle. S celou řadou neurologických onemocnění jsou právě zvětšené perivaskulární prostory často spojovány.

Zásadní průlom? To se musí teprve ukázat

Díky těmto snímkům z magnetické rezonance to vypadá, že lékaři jsou na stopě objevu toho, co způsobuje migrény. Pokud by se jim podařilo příčinu vzniku odhalit, znamenalo by to, že se mohou zaměřit na vývoj účinného léku. Nejprve ale musí být potvrzena domněnka, že výskyt migrény je skutečně propojen s většími perivaskulárními prostory a nejedná se pouze o shodu náhod.

Zda spolu souvisí migréna a zvětšené perivaskulární prostory ukáže čas. Jestli ano, lidstvo by se o krok posunulo k vývoji účinného léku.

Zdroj foto: www.freepik.com