Robotický pes Tefi může pomáhat nevidomým i pacientům s Alzheimerem

Přestože vodicí psi nejsou žádnou novinkou, díky španělským vědcům může být každodenní život nevidomých lidí brzy zjednodušen. Jak? S pomocí robotického psa Tefiho. Co tento kovový mazlíček dokáže a jak může být prospěšný také pro pacienty s Alzheimerovou chorobou?

Seznamte se s robotickým psem Tefi

Robotického psa Tefiho vyvinuli španělští vědci. Přestože pes nemá srst a na první pohled rozhodně nepůsobí tak roztomile jako klasický vodicí pes, svými funkcemi předčí i toho nejšikovnějšího psa. Tvůrci Tefiho ho totiž vybavili čtečkou QR kódů, zabudovanou GPS, ale také speciálními funkcemi, které se postarají o zdraví majitele.

Ideální společník pro slepce i lidi trpící Alzheimerovou chorobou

Pes Tefi může svému páníčkovi hlásit datum návštěvy u lékaře, upozornit ho na blížící se nebezpečí či ho například informovat o hladině krevního tlaku. Protože má Tefi zabudovanou také kameru a paměť, může být vhodným společníkem i pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.

Pes je stále ve stádiu vývoje, ale představu o jeho ceně již vývojáři prozradili

Vývojáři a programátoři se stále zabývají vývojem robotického psa, ale již nyní je jasné, že pokud vše půjde podle plánu, bude Tefi skvělým společníkem, jenž bude mít zdraví a bezpečí svého majitele pod kontrolou. Předběžná cena Tefiho se odhaduje na 5 000 euro, což je vzhledem k jeho bohaté výbavě vcelku pochopitelné.

Kdy přesně bude robotický Tefi uveden na trh je stále ještě ve hvězdách, ale již nyní lze předpokládat, že u nevidomých pacientů a lidí trpících Alzheimerovou chorobou bude mít ohromný úspěch. Dokáže totiž život těchto lidí zkvalitnit a zjednodušit, a to díky řadě praktických funkcí, kterými bude vybaven. Přestože nebude tak roztomilý jako klasický pes, pacienti na něj určitě nedají dopustit.

Zdroj foto: www.freepik.com