Chia semínka: Malá, ale výživná superpotravina

Před pár lety zcela ovládly trh se zdravými potravinami. Jsou malá, ale mají tolik skvělých vlastností, až je to neuvěřitelné. Dokážou během pár minut změnit svůj vzhled. O kom je řeč? O chia semínkách. Tuto superpotravinu používali již Aztékové a Májové, protože věděli, že jim dodají potřebné množství energie a podpoří jejich kondici. Co dalšího byste o chia semínkách měli vědět?

Chia semínka dokonale vážou vodou a dokážou se proměnit v gel

Pokud namočíte chia semínka do vody, před vašima očima zvětší svůj objem, a to až dvanáctinásobně. Jednou z vlastností těchto drobných semínek je totiž to, že dokážou skvěle vázat vodu neboli jsou hygroskopická. Této vlastnosti lze využít při pečení i dalších úpravách. Rychle a snadno si totiž z chia semínek můžete vyrobit želé.

Bohatý zdroj vitamínů, minerálů a dalších látek

Chia semínka se řadí mezi superpotraviny díky tomu, že obsahují vitamíny, minerály, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vlákninu i bílkoviny. Jsou vhodné pro malé děti i diabetiky. Jsou lehce stravitelná a fungují jako kvalitní zdroj energie. I přes svou malou velikost dokážou dokonale zasytit až na několik hodin.

Prevence kardiovaskulárních chorob, deprese i diabetu

Kromě toho chia semínka působí jako prevence proti výskytu kardiovaskulárních chorob, diabetu a deprese. Rovněž jsou skvělým pomocníkem při péči o vlasy a nehty. Pravidelná konzumace chia semínek totiž zaručuje, že nehty i vlasy budou již na pohled zdravější a pevnější.

Chia semínka mají téměř až kouzelné vlastnosti. Navzdory své malé velikosti totiž dokážou hotové zázraky. Lidskému tělu dodají energii, zasytí, a ještě jsou zdraví prospěšná. Pokud se budou chia semínka vyskytovat ve vašem jídelníčku pravidelně, snížíte riziko výskytu obezity, cukrovky i kardiovaskulárních nemocí.

Zdroj foto: www.freepik.com