Kriticky ohrožení leguáni růžoví překvapili vědce

Teprve v roce 1986 byl lidmi poprvé spatřen první exemplář leguána růžového. Tito ještěři jsou totiž kriticky ohroženým druhem a vyskytují se pouze na jediném místě na světě – na ostrově Isabela, který je součástí souostroví Galapágy. Přestože se vědci bojí o jejich vyhynutí, tito růžoví ještěři vědce překvapili a zvýšili tak naděje na to, že jejich jediná žijící kolonie v nejbližších letech nevyhyne.

Co víme o leguánech růžových? Mnoho toho není

Již podle názvu je jasné, že leguáni růžoví mají růžové zbarvení. Vědci přesně nedokážou určit, proč tomu tak je, ale domnívají se, že za to může nedostatek pigmentu společně se zvláštnostmi souvisejícími s jejich červenými krvinkami. Co se stravy leguánů růžových týče, většinu jejich jídelníčku tvoří kaktusy a ovoce. Ovšem o délce života a rozmnožování růžových leguánů toho stále mnoho nevíme.

Nebezpečí číhá na leguány růžové na každém kroku

Ostrov Isabela, na kterém leguáni růžoví žijí, je obýván přibližně 300 kusy těchto živočichů. Bohužel mají mnoho nepřátel a jejich přirozenými predátory na ostrově jsou kočky a krysy. Dalším neštěstím je, že na ostrově se nachází také činná sopka.

Čerstvě vylíhnutá mláďata potěšila vědce i ochránce zvířat

Dobrou zprávou naopak je to, že nedávno narazili vědci na ostrově Isabela na čerstvě vylíhnuté růžové leguány. Stalo se tak po několika letech, tudíž vzrostly naděje na to, že leguáni růžoví v nejbližších letech nevyhynou. Vědci si nyní přejí, aby se mláďata růžových leguánů na ostrově objevovala častěji.

Růžoví leguáni jsou opravdovou raritou nejen díky svému typickému zbarvení, ale také tím, že žijí na jediném místě na světě. Bohužel jsou snadnou kořistí tamních krys a koček, které jejich počty neustále snižují. Nová mláďata leguánů růžových jsou ale nadějí, že jejich kolonie se tak snadno vyhubit nedá.

Zdroj foto: www.freepik.com