Proč se na Bali jmenují všichni stejně?

Bali je oblíbenou destinací turistů, protože za příznivé ceny nabízí snad vše. Od snového ubytování, přes skvělé jídlo až po pronájem skútru, jenž vás zaveze kamkoli na ostrově. Jestliže patříte k lidem, kterým tento indonéský ostrov také učaroval, určitě jste se již někdy podivovali nad tím, proč se na Bali jmenují všichni stejně. Odpověď je mnohem snazší, než jste si možná mysleli.

Wayan a Made kam se podíváš

Ať už se nacházíte kdekoli na Bali, poměrně brzy zjistíte, že skoro každý se jmenuje Wayan nebo Made. Proč tomu tak? Oproti našim zvyklostem, kdy novorozence pojmenujeme buď během těhotenství nebo těsně po narození, na Bali při vymýšlení jmen pro děti platí zcela jiná pravidla. Jaká? Děti, které ještě ani nejsou narozené, již mají jasně dané jméno.

Jména dětí podle pořadí narození

Pro Balijce totiž připadají v úvahu čtyři základní dětská jména, jež jsou dětem přiřazována podle toho, kolikátí v pořadí se narodí. Prvorozené dítě dostane jméno Wayan, druhé v pořadí Made, třetí Nyoman a čtvrté Ketut. Zatímco Wayan znamená v překladu nejvyspělejší, Ketut naopak znamená nejmenší banán na stonku. Made znamená prostředí a Nyoman poslední. Na Bali je totiž za ideální rodinu považována ta se třemi dětmi.

Balijci při pojmenovávání dětí pohlaví nerozlišují

Napadá vás otázka, co dělají rodiče pěti a více dětí? Jednoduše se vrátí na začátek a pořadí jmen opakují. Jména se totiž přiřazují chlapcům i dívkám bez rozdílu. Ovšem někdy se na Bali setkáte i s dalšími podobami a úpravami těchto tradičních jmen. Pro první tři děti totiž existují také náhradní varianty, ovšem čtvrté dítě je vždy a bez rozdílu Ketut.

Až se vydáte na Bali, nebuďte překvapení, že se všichni jmenují stejně. Nejedná se o jednu velikou rodinu, která by obývala celý ostrov, nýbrž o tradici, jež Balijci s láskou dodržují.