Aveiro aneb portugalské Benátky lákají k návštěvě svými barevnými domy, malebnými uličkami i atmosférou

O tom, že se v Itálii nachází Benátky, které jsou unikátní tím, že leží na vodě a postupně se potápějí, ví asi každý z vás. Ovšem slyšeli jste již o portugalských Benátkách? Přestože leží v jiné evropské destinaci než ty originální, díky své poloze, vzhledu i atmosféře celoročně lákají k návštěvě turisty z celého světa. Jak se portugalské Benátky jmenují a proč stojí za návštěvu?

Proč získalo Aveiro přezdívku portugalské Benátky?

Jak ke své přezdívce portugalské město Aveiro vlastně přišlo? Může za to fakt, že městem prochází několik kanálů, a dokonce se po tom hlavním z nich, Canalu Central, lze plavit na lodi. Té se ovšem neříká gondola, jako je tomu v italských Benátkách, nýbrž moliceiro. Tento typ lodí se v minulosti používal ke sběru chaluh, kterým se v portugalštině říká molic. Tak ke svému názvu lodě přišly.

Malebné uličky, barevné fasády a malované kachličky

Nejsou to ale pouze kanály a projížďka lodí, které z města dělají zajímavou destinaci. V Aveiru se nacházejí také malebné uličky, barevné fasády domů a ukázky typických portugalských kachliček, které jsou snadno rozpoznatelné na první pohled. Jsou totiž malované. Těmito kachličkami, kterým se říká azulejos je pokrytá například i budova nádraží.

Bez ovos moles by návštěva Aveira nebyla kompletní

Za zmínku stojí i místní kuchyně. Pro město Aveiro je typický pokrm ovos moles. Jedná se o dezert, jenž se skládá z vaječných žloutků. Ty se smíchají s cukrem a následně se jimi naplní oplatky. Ovos Moles mají tvar mušlí nebo ryb, což nádherně podtrhuje přímořskou atmosféru města a chutnají božsky.

Nejenom Itálie, ale také Portugalsko se může pochlubit městem, které je propleteno kanály a dá se po něm pohybovat lodí. Ačkoliv místní obyvatelé nemají rádi, když se Aveiru říká portugalské Benátky, žádné jiné pojmenování vám lépe nepřiblíží, jak se v něm budete cítit.

Zdroj foto: www.freepik.com