Proč se bojíme? Může za to nedostatek světla

Pocity strachu zná každý z nás. Zatímco děti strach nesnášejí, někteří dospělí se bojí rádi a nevynechají jedinou příležitost, kdy se mohou podívat na hrůzostrašný horor. Proč se ale někdy bojíte, když jdete v noci setmělou chodbou ve svém vlastním bytě? Vědci přišli s možným vysvětlením.

Za všechno může amygdala

Vědci provedli sérii pokusů, při kterých vybrané jedince vystavovali různé intenzitě světla a sledovali, co se děje s jejich mozkem. Jasně vyšlo najevo, že při větším osvětlení je méně aktivní část mozku zvaná amygdala a naopak. Právě amygdala je oblast, jež je zodpovědná za emoce, tedy také za pocit strachu.

Na světle se méně bojíme, ze tmy máme hrůzu

Zjednodušeně se dá tedy říci, že na světle se méně bojíme, s čímž určitě budete souhlasit. Když byste se totiž dívali na horor během slunečného dne, budete se bát mnohem méně, než kdybyste jej sledovali v noci. Strach ze tmy je navíc běžný i u malých dětí. Rodičům takových dětí se rozhodně nedoporučuje děti nutit usínat v naprosté tmě, pokud z ní mají strach. To by totiž situaci ještě zhoršilo a u dětí by se mohla vyvinout fobie.

Řešením by mohla být fototerapie

Jak se tedy strachu zbavit? Podle vědců by mohla být řešením terapie založená na využívání světla. Zatím se jedná pouze o ideu, kterou musí vědci hlouběji prozkoumat a vyzkoušet, zda opravdu bude fungovat. Ale fototerapie se již nyní využívá k léčbě depresí, poruch spánku i špatné náladě. Proč by tedy nemohla být účinná také v boji proti strachu? Doufejme, že brzy najdeme odpověď.

Pokud se bojíte rádi, nepřestávejte sledovat strašidelné filmy a vyprávět si hrůzostrašné historky. Jestliže se ale bojíte neradi, snažte se vyhýbat neosvětleným místům a raději preferujte osvětlené chodby i prostory. Tak totiž snížíte pravděpodobnost toho, že budete pociťovat strach.

Zdroj foto: www.freepik.com