Nepodceňujte zdraví vaší pochvy

O vagíně se říká, že je to „nejšťastnější místo na Zemi“. Vagíně je ovšem také potřeba věnovat zvláštní péči a nevnímat ji pouze jako tím „šťastným místem“. Nepodceňujte pravidelné prohlídky u gynekologa a držte se rad, které gynekologové doporučují.

I obyčejná kvasinková infekce může nebezpečná, pokud ji nezačnete řešit včas.

Nemyjte vulvu ničím zvláštním

Rychlá lekce anatomie: Vaše vulva se skládá z vašich vnějších genitálií, jako je vaše ochlupení na ohanbí, stydké pysky a klitoris. Vaše vagina je vnitřní trubice, která umožňuje vaginální porod a penetraci během sexu.

Opravdu pro svou vulvu nemusíte dělat nic zvláštního. Různé speciální techniky nebo mytí – mohou být dráždivé. Mýdlo pro intimní hygienu a voda jsou opravdu vše, co potřebujete.

Pokud jde o vaši vagínu, můžete ji úplně nechat na pokoji. Odborníci často srovnávají pochvu se samočisticí pecí; pokud něco není v pořádku, vyčistí se sama a škodlivých látek se zbaví. Není třeba se snažit pomoci s žádnými produkty. To zahrnuje i sprchu, která může změnit pH vaší pochvě a vést k podráždění a infekci. Vznikne tak prostředí, kde se snadněji objeví vaginální mykóza.

Sledujte poševní sekret

Výtok je zcela normální a může se měnit během vašeho menstruačního cyklu. Některé vaginální výtoky jsou způsobeny čištěním vaší pochvy, velká část tohoto výtoku je ve skutečnosti cervikální hlen, který může vypadat jinak v závislosti na tom, co se děje ve vašem těle.

Když vajíčko začne zrát, aby se připravilo na ovulaci, vaše tělo obvykle uvolňuje více cervikálního hlenu, který je bílý, žlutý nebo zakalený a lepkavý. Jakmile se přiblížíte ovulaci, váš výtok bude čistý a kluzký, něco jako syrový vaječný bílek, aby spermie snáze dosáhla dospělého vajíčka. Asi o čtyři dny později, pokud máte pravidelný cyklus, uvidíte méně hlenu a pravděpodobně bude opět lepkavý a zakalený. Pak cyklus začíná znovu.

Užívání hormonální antikoncepce s estrogenem k potlačení ovulace může ovlivnit tento výtokový cyklus. Nehormonální a pouze progesteronové metody pravděpodobně neovlivní váš normální rytmus, protože úplně nezastaví ovulaci. Menší produkci výtoku, který souvisí s ovulací, může způsobit také snížený estrogen.

Opět je to všechno normální. Pokud však váš výtok začne připomínat něco jako tvaroh, může to být známka kvasinkové infekce. Pokud je to barva zelená, šedá, žlutá nebo bílá, může to být bakteriální vaginóza. Bez ohledu na to, v čem si myslíte, že problém může být, podivně vypadající výtok je známkou návštěvy lékaře.