Malá mořská víla – symbol Kodaně a nejoblíbenější místo turistů

Při návštěvě hlavního města Dánska si většina turistů nenechá ujít návštěvu známé sochy Malé mořské víly, jež se nachází na nábřeží Nyhavn. Proč zde vlastně stojí, kdo je jejím autorem a jak je autor pohádky Malá mořská víla propojen právě s Kodaní?

Základní údaje o soše Malé mořské víly

Socha Malé mořské víly se v Kodani nachází již od roku 1913 a od té doby zažila spoustu věcí. Nejednou se stala cílem vandalů i politických aktivistů a jednou se dokonce podívala také do Šanghaje, a to v roce 2010 v rámci výstavy Expo. Předlohou pro sochu Malé mořské víly byla Ellen Priceová, balerína kodaňského Královského divadla. Autor sochy, Edvard Eriksen, využil Ellen Priceovou k tvorbě hlavy víly, zbytek těla inspirovala jeho manželka, protože Priceová se odmítla pro modelování svléknout. Umístění sochy je promyšlené, protože kde jinde by se měla mořská panna nacházet než v těsné blízkosti vody?

Proč právě Malá mořská víla?

Tvorbu díla inspirovala pohádka slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Právě on je totiž symbolem nejenom Dánska, ale také Kodaně. Během svého života totiž pobýval v Kodani, konkrétně ve třech různých domech. Ovšem nápad vytvořit sochu na motivy hlavní hrdinky z pohádky přišel od Carla Jacobsena.

Objednávka sochy hlavní hrdinky a spisovatel nedaleko zábavního parku

Jacobsen byl dánský pivovarnický magnát, jenž byl po zhlédnutí baletu Malá mořská víla natolik unesen, že nechal její sochu objednat. Ovšem v Kodani lze spatřit také sochu Hanse Christiana Andersena. Ta se nachází nedaleko zábavního parku Tivoli a dohlíží na to, aby se lidé v Tivoli dobře bavili.

Socha Malé mořské víly je oblíbeným místem turistů, kteří do hlavního města Dánská míří. Dokonce se jedná o nejčastěji fotografovanou Dánku. Nenechte se ovšem zmýlit, socha je sice k nepřehlédnutí, protože je neustále obklopena svými fanoušky, ale měří pouhých 125 centimetrů.

Zdroj foto: www.freepik.com