Magická síla zrcadla: Co se stane, když se budete deset minut dívat do zrcadla či do očí svému partnerovi?

O záhadné moci zrcadel slýcháme od dětství. Právě v pohádkách totiž zrcadla často figurují jako záhadné, někdy až magické předměty. Možná vás překvapí, že na záhadné moci zrcadel je přeci jen špetka pravdy. Giovanni Caputo, italský psycholog, totiž provedl zajímavý experiment, který přinesl pozoruhodné výsledky. O čem v něm šlo a jaké byly jeho závěry?

Pokus s padesáti dobrovolníky přinesl zajímavé výsledky

Pokud budete po dobu deseti minut sledovat svůj obraz v zrcadle, začnou se dít vskutku zvláštní věci. Právě tohoto fenoménu si byl dobře vědomý Caputo. Proto se rozhodl padesát dobrovolníků zavřít do místnosti se zrcadly a jediný pokyn zněl: dívejte se po celou dobu na svůj odraz.

Zrcadlové halucinace jsou děsivé i nepředvídatelné

Jak se ukázalo, zážitky lidí byly opravdu různorodé. Někteří uvedli, že spatřili v zrcadle obličeje svých mrtvých předků, jiní měli pocit, že se rysy jejich obličeje změnily a připomínaly zvířata a monstra.

Nehleďte si s partnerem dlouho do očí

Po pobytu v zrcadlové místnosti pokus pokračoval tím, že zírání do zrcadla na svůj vlastní odraz bylo nahrazeno desetiminutovým zíráním do očí druhého člověka. I to přineslo děsivé výsledky, protože téměř všichni účastníci uvedli, že se tvář jejich partnera po pár minutách zvláštně zdeformovala. Kromě toho někteří uvedli, že si během zírání do očí připadali jako ve snu, protože čas se zpomalil a vnímání barev a prostředí se zintenzivnilo.

Jak se tedy ukázalo, dlouhodobé zírání na jeden bod je pro náš mozek málo stimulující, proto si začne vytvářet vlastní obrazce. Experiment G. Caputa tak potvrdil Troxlerův efekt, který právě toto tvrdí. Nevěříte-li, vyzkoušejte si tento experiment sami se zrcadlem či s partnerem. Ovšem musíme vás varovat, obrazce či obličeje, které spatříte, mohou být děsivé a způsobit vám noční můry.

Zdroj foto: www.freepik.com