Kde se vzal turecký med a jak přišel ke svému názvu

Milovníkům sladkého je turecký med jistě velmi dobře známý. Prodává se na trzích, poutích, ale i v obchodech se smíšeným zbožím. Odkud tato lahůdka pochází a jak přišla ke svému názvu?

Turecký med opravdu pochází z Turecka

Nikoho určitě nepřekvapí, že zemí, ze které turecký med pochází, je skutečně Turecko. Tato sladká lahůdka, která se skládá z cukru, medu, vody, oříšků, vaječných bílků a v neposlední řadě také z oříšků, je typická svou tvrdostí. Proto je na poutích a trzích snadné spatřit prodejce, kteří turecký med osekávají za pomocí sekáčku a snadno jej tak porcují.

Nezaměňujte turecký med za lokum

Právě tvrdost je tím hlavním znakem, díky kterému můžete na první pohled rozlišit skutečný turecký med od toho, kterému se v Turecku říká lokum. Přestože na první pohled jsou si tyto dvě pochoutky podobné, lokum je svou konzistencí podobný spíše želé. Mimochodem, první písemná zmínka o tureckém medu pochází z let 1100–1150. Právě v té době se totiž vyskytla v knize arabského lékaře.

Na varianty tureckého medu narazíte i v Evropě

Ovšem s variantami tureckého medu se můžeme setkat také v Evropě. Ve Španělsku je možné narazit na turrón. Ten existuje v měkké i tvrdé variantě, ale kromě oříšků se k jeho výrobě používají zejména mandle. V Itálii existuje pochoutka, která je obdobou španělského turrónu, ale nazývá se torrone. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma pochoutkami je v tom, že italská verze obsahuje méně ořechů.

Turecký med patří k onomu druhu cukrovinek, které buď milujete nebo je naopak nesnášíte. Je totiž velice sladký a musí se jíst opatrně a po menších kouscích. Ať už ale spadáte do libovolného z těchto dvou táborů, je obohacující vědět, že turecký med má dlouhodobou a pestrou historii a s jeho variantami se můžeme setkat také v Evropě.

Zdroj foto: www.freepik.com