Kdo by nemiloval kakao? Tento hnědý prášek se získává z kakaových bobů, které procházejí procesem fermentování, sušení, leštění, třídění a řadou dalších. Přestože pro nás je kakao pochoutkou, pro africké děti je noční můrou.
Levné kakao z Afriky je u nadnárodních společností velice oblíbené
Téměř sedmdesát procent světové produkce kakaa má na svědomí Afrika. Na dodávce kakaových bobů z tohoto kontinentu jsou závislé nadnárodní společnosti, které z kakaa vyrábějí oblíbené čokoládové produkty. Pokud vás zajímá, proč je kakao odebíráno nejčastěji z Afriky a ne z Jižní Ameriky, odkud původně pochází, odpověď je snadná. Kakao dodávané z Afriky je totiž téměř za hubičku.
Dvě tuny kakaa ročně, ale i přesto je výdělek pěstitelů téměř nulový
Afričtí pěstitelé kakaových bobů v Pobřeží slonoviny si vydělají méně než 1 dolar za den. To je velmi znepokojující, protože kakaových plantáží se v této zemi vyskytuje tolik, že za rok se tu vypěstují dvě tuny kakaa.
Africký koloběh chudoby začíná u pracujících dětí
Právě nízké výdělky pěstitelů kakaa nás dostávají k tomu, proč je kakao a jeho pěstování noční můrou také pro děti. Když je výdělek pěstitele nízký, znamená to, že vyhledává tu nejlevnější pracovní sílu, a tou jsou právě děti. Ale kvůli práci na plantážích nemají děti možnost získat jakékoliv vzdělání, tudíž z nich vyrostou negramotní dospělí, kteří nemají možnost najít si dobře placenou práci. Africký koloběh chudoby tak začíná u pracujících dětí.
Přestože je kakao lahůdkou, bez které si spousta z nás nedokáže představit život, za jednou tabulkou čokolády z afrického kakaa se skrývá otrocká práce dětí na kakaových plantážích a vykořisťování afrických pěstitelů kakaa nadnárodními společnostmi. Proto není divu, že Afrika zůstává oproti ostatním světadílům chudá a negramotná.
Zdroj foto: www.freepik.com