Jaký byl životní příběh Marilyn Monroe?

jaký byl život Marilyn Monroe?

Byla největší hollywoodskou hvězdou a stále zůstává legendou. Marilyn Monroe se zkrátka zapsala do historie. Znáte její životní příběh, který byl plný pádů a zklamání?

Dětství

Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 jako Norma Jeane Mortenson. Její matka Gladys byla psychicky labilní a otce nikdy nepoznala. Dětství budoucí hollywoodské hvězdy nebylo příliš radostné a převážnou jeho část strávila střídavě v sirotčinci, u příbuzných a v pěstounské péči.

První manželství

Když bylo Normě Jeane 16 let, provdala se za Jamese Doughertyho, který ale odjel do války a jejich manželství vydrželo pouhé čtyři roky.

Počátky kariéry

Během druhé světová války pracovala v továrně na padáky. Právě tam ji v roce 1945 nafotil fotograf David Connover v jejím pracovním úboru a rovnou ji nabídl i další spolupráci. V té době Norma Jeane ještě neměla ony typické platinově blond vlasy, ale byla brunetka. Spolupráce s Connoverem byla počátečním bodem její hvězdné kariéry. Kromě focení začala docházet i na castingy, ale víceméně neúspěšně. Objevila se v té době pouze v několika filmech v menších rolích.

Smlouva s filmovou spol ečností

V roce 1946 Norma podepsala smlouvu s filmovou společností 20th Century Fox a následně si obarvila vlasy na blond a své jméno změnila na Marilyn Monroe. Brzy se jí pracovní nabídky jen hrnuly. Hrála v několika filmech, nafotila fotografie na obálku časopisu Playboy, zpívala i tančila. Během natáčení jednoho z filmů, Omlazovací prostředek, se seznámila s úspěšným a slavným basebalistou Joem DiMaggio.

Druhé manželství

Joe DiMaggio byl Marilyn Monroe okouzlen a neustále se ji dvořil. Nakonec z toho byla láska jako trám a v roce 1954 se Marilyn podruhé vdala. Její druhé manželství ale trvalo mnohem kratší dobu než to první. Zatímco ona toužila po herecké kariéře a měla ráda svůj styl oblékání i vystupování, Joe chtěl mít manželku, která by zůstala doma a opečovávala ho. Poslední kapkou bylo údajně natáčení filmu Slaměný vdovec, kde se objevila ona ikonická scéna, ve které stojí Marilyn v bílých šatech a proud vzduchu ji zvedne sukni.

Snaha o vážnější role a třetí manželství

Po rozvodu se snažila Marilyn jednou provždy vymanit z role hloupých a naivních žen, ale poměrně marně. Nadějně vypadalo manželství s Arthurem Millerem, váženým dramatikem, který by ji mohl konečně napsat roli, o které snila. Jak se ale ukázalo, ani třetí manželství nebylo šťastné. Marilyn během něj dvakrát potratila a nepřineslo ji ani kýžený posun v herecké kariéře. Přestože byla na vrcholu herecké kariéry, toužila po tom, aby se její role přesunuly k vážnějším a respektovanějším. Místo toho přišla role v legendárním filmu Někdo to rád horké a následně přišel film Mustangové. Ten nebyl přijat kladně diváky ani kritiky a záhy po něm následoval rozpad manželství.

Neustálé zdravotní potíže

Kromě neúspěšných manželství neměla Marilyn štěstí ani co se zdraví týče. Během svého života prodělala řadu gynekologických zákroků, podstoupila odstranění slepého střeva a byla ji diagnostikována endometrióza, kvůli které všechna její těhotenství skončila potratem. Ví se také o tom, že nebyla odolná po psychické ani fyzické stránce a sláva a pozornost médií ji vyčerpávala. Často sahala po lécích a alkoholu a nakonec zemřela v pouhých 36 letech. Okolo její smrti vznikla řada konspiračních teorií.

Pokud se chcete o hollywoodské ikoně a legendě dozvědět ještě více informací, podívejte se na snímek Blondýnka z roku 2022, který pojednává o životě Marilyn Monroe a do kin byl uveden 60 let po jejím úmrtí.

Zdroj textu: www.britannica.com

Zdroj foto: www.pixabay.com