Hollywood: Vše, co jste o něm nevěděli

Napadá vás jiné místo, které je středobodem zábavního průmyslu a symbolem Ameriky, než Hollywood? Co jste o této městské čtvrti Los Angeles netušili a čím vás Hollywood možná překvapí? Sestavili jsme pro vás žebříček faktů a zajímavostí, které jste pravděpodobně nevěděli.

Jak vznikl slavný nápis Hollywood?

Symbolem Hollywoodu je onen dobře známý nápis, kvůli kterému do Los Angeles každoročně míří davy turistů. Věděli jste ale o tom, že nápis původně sloužil jako reklama jedné místní realitní kanceláře? Ano, opravdu. Jednalo se o velmi povedený marketingový tah a původní znění nápisu bylo Hollywoodland a byl nasvícen více jak 4000 žárovkami. Za jedním z písmen byl dokonce schován domek, jehož nájemník měl za úkol nápis každý den kontrolovat.

Původní nápis zchátral

Přestože původní nápis přilákal spoustu nových obyvatel a splnil svůj účel, podlehl vnějším vlivům a bohužel zchátral natolik, že musel být v roce 1970 nahrazen nápisem novým. Tato výměna rozhodně nebyla snadná, protože jednotlivá písmena dosahují výšky 14 metrů a celý nápis měří přes 100 metrů.

Král Playboye a jeho úspěšná snaha o zachování nápisu

Jméno Hugh Hefner vám je jistě dobře známé. Právě Hefner, zakladatel Playboye, se velkým dílem podílel na obnově nápisu Hollywood v sedmdesátých letech minulého století. Rozhodl se totiž uspořádat sbírku, jež měla vést k záchraně ikonického nápisu. Tato sbírka spočívala v dražbě jednotlivých písmen. Zajímavé také je, že v samotné dražbě šel ostatním příkladem a sám vydražil písmeno Y.

Druhá záchranná akce v Hollywoodu

O záchranu nápisu se Hefner zasloužil hned dvakrát. Když totiž hrozilo, že nápis zanikne a na jeho místě vyrostou domy, daroval na jeho záchranu neuvěřitelných 900 tisíc amerických dolarů. Podle něj má totiž nápis Hollywood pro Los Angeles stejný význam jako Eiffelova věž pro Paříž – je symbolem a kulturní památkou města.

Majestátní nápis Hollywood se stal svědkem sebevraždy

V nejednom americkém filmu se objevila scéna, ve které filmové postavy lezou na jednotlivá písmena a dívají se na město. Ovšem dostat se ve skutečnosti k bezprostřední blízkosti nápisu, a ještě na některé z písmen vylézt, je téměř nemožné. I přesto se stal v minulosti svědkem sebevraždy mladé herečky Peg Entwistle. Ta ukončila svůj život skokem z písmena H a dodnes se o ni hovoří jako o “The Hollywood Sign Girl”. Kvůli této události se začalo o nápisu mluvit jako o místu, kde sny končí.

První předávání Oskarů

V roce 1929 se v Hollywoodu uskutečnilo první předávání slavných Oskarů. Jestliže si myslíte, že se jednalo o stejně prestižní a ostře sledovanou akci jako je tomu v současné době, jste na omylu. Samotného předávání se zúčastnilo pouze pár stovek lidí a valný zájem nejevila o akci ani média.

Kdo jsou Angelenos a proč být při návštěvě LA obezřetní

V Los Angeles žijí přibližně 4 miliony obyvatel a jejich složení je velmi pestré. Mezi takzvané Angelenos, tedy obyvatele LA, spadají běloši, Afroameričané, Hispánci i Asiaté. Protože to ve městě žije celoročně, vyskytují se zde kapsáři a podvodníčci, kteří číhají na nepozorné turisty. Při návštěvě Los Angeles je tedy důležité mít se neustále na pozoru, v jakých oblastech se pohybujete. Stejně jako v ostatních světových velkoměstech není turistům doporučováno, aby se vyskytovali v odlehlých oblastech a bezcílně se toulali městem v pozdních nočních hodinách.

Hollywood je symbolem filmu, splněného amerického snu a také ikonou LA. Proto není divu, že jeho historii provází řada událostí a samotný ikonický nápis Hollywood je spojen s počtem významných událostí.

Zdroj foto: www.freepik.com