Thajsko je rájem slonů, ale za touto turistickou atrakcí se schovávají roky teroru

Thajsko a sloni patří nerozlučně k sobě. Dokonce měl tento jihovýchodní stát až do roku 1917 slona na své státní vlajce. Místní lidé i turisté si rádi pochutnají na místním pivu Chang, což v překladu znamená slon, a houfy turistů neodolají projížďce na hřbetě těchto zvířecích velikánů. Ale právě tato turistická atrakce má svou odvrácenou tvář, kterou z fotek usměvavých turistů a nazdobených slonů nepoznáte.

Každý sloní trik má i svou odvrácenou tvář

To, co je pro turisty nejkrásnějším zážitkem z dovolené, je pro slony tou nejhorší noční můrou. Sloni pro turisty předvádějí sloní fotbal nebo dokonce hrají na hudební nástroje či klasicky turisty vozí na svém hřbetě, ale těmto výkonům předcházejí roky těžkého tréninku a mučení, které si žádný slon nezaslouží.

Odchycení od stáda a výchova slůňat v Thajsku

Sloni sice vypadají neškodně a přátelsky, ale nesmíte zapomínat na to, že to jsou stále obrovská a nebezpečná zvířata. Jak tedy ze slona vychovat cirkusové zvíře, které na povel provede libovolný trik? Vše začíná již odmala. Nejlépe jde totiž převychovat a vycvičit slůně. Aby ovšem slůně nebylo po odchycení z volné přírody hledáno matkou a dalšími členy jeho stáda, musí být celá jeho smečka pobita. Zdá se vám to brutální? Toto je pouze začátek.

Krutý výcvik, na který slon nikdy nezapomene

Poté, co je slůně v zajetí, totiž začíná proces zvaný phajaan, neboli lámání sloního ducha. Slůně je zavřeno do klece a nastává skutečné mučení. Roztomilá sloní mláďata jsou svázána provazy, bita a pálena. Proto není divu, že mnoho slůňat, která jsou procesu phajaan vystavena raději spáchá sebevraždu, aby z tohoto pekla utekla. Sloni totiž mají velmi dobrou paměť a toto kruté zacházení si pamatují do konce života.

Sloni jsou nádherná majestátní zvířata, ale to, jak jsou převychováváni, mučeni a týráni, za žádnou turistickou atrakci rozhodně nestojí.

zdroj foto: www.freepik.com