Proč nosíme snubní prsteny a odkud pochází tradice jejich nošení

Snubní prsteny nám přijdou zcela běžné. Odkud se ale vzala tradice jejich nošení a proč se nosí na prsteníčku levé ruky? Jejich tradice sahá daleko do historie.

Snubní prsteny nosili již starověcí Egypťané i Římané

Již svatební obřady ve starověkém Egyptě se bez snubních prstenů neobešly. Ovšem v té době se vyráběly z přírodních materiálů, které byly po ruce. Zcela běžné tak byly snubní prsteny vyrobené z rákosí, konopí nebo slonoviny. Tradici výměny snubních prstenů při svatebním obřadu a jejich následné nošení převzali i starověcí Římané.

Své ženy jimi ale spíše než z lásky obdarovávali z prostého pocitu nadvlády nad nimi. Abychom ovšem Římanům zcela nekřivdili, právě oni určili, že se budou snubní prsteny nosit na prsteníčku levé ruky. Právě těmito místy totiž podle nich prochází žíla lásky.

Proč začali snubní prsteny nosit i muži?

Oficiálně se staly prsteny součástí svatebního obřadu až po roce 860, ale nenosili je oba novomanželé, nýbrž pouze ženy. To se však razantně změnilo za druhé světové války. Muži, kteří odcházeli do boje, si totiž s sebou brali snubní prsteny, díky nimž měli upomínku na svou milou po celou dobu u sebe.

Kruh symbolizuje věčnost i propojení

Zajímá-li vás, proč jsou symbolem lásky právě prsteny, je to dáno jejich tvarem. Právě kruh totiž symbolizuje věčnost, propojení, harmonii i nikdy nekončící proces. Nošením snubního prstenu dáváte okolí najevo nejenom to, že jste zadaní, ale také svou věrnost, lásku i loajalitu k partnerovi.

Tradice nošení snubních prstenů je nejenom dlouhá, ale zároveň i velmi pestrá. Stejně jako nám přijde zcela běžné, že se prsteny vyrábějí z drahých kovů, dříve bylo naprosto normální, že byl snubní prstýnek utkán z přírodních materiálů, například z rákosí či konopí.

Zdroj foto: www.freepik.com