Předcházejte zimnímu nachlazení

Muž smrkající do kapesníku

Každý rok se dokola přehrává ten stejný scénář. Chladné měsíce přinesou vlny nachlazení a chřipek. Někteří lidé mají tak silnou imunitu, že to ani nepocítí. Naprostá většina z nás ale od podzimu do jara bojuje s opakujícími se bolestmi v krku, rýmami a záněty nosních dutin a dalšími příznaky viróz. Jaká je cesta ven z tohoto kolotoče? Podívejme se na způsoby, jak se před nachlazením chránit.

Nachlazení pod drobnohledem – proč v zimě tak snadno onemocníme?

Kdo by se těšil po létě plném sluníčka a pohody na nadcházející podzim a zimu, kdy studené počasí a vítr zalézají pod nehty. Jak málo pak stačí, aby vás začalo škrábat v krku nebo se vám spustila rýma. Možných příčin, proč jsme v zimě častěji nemocní je přitom hned několik.

 • Stýská se nám po sluníčku

Slunce přináší dobrou náladu a nejen to. Sluneční paprsky v kůži aktivují vitamín D alias sluneční vitamín, který se zapojuje do velkého množství procesů imunitního systému. Od podzimu si ho tělo vyrábí ale jen málo a jeho zásoby se postupně tenčí. Nedostatek “déčka” je pak spojený oslabením imunity a tedy i vyšším rizikem, že něco “chytíme”.

 • Radši zůstáváme doma

Když je za venku za okny nevlídno, je lepší zůstat doma. Z hlediska prevence nachlazení toto ale neplatí. Pokud se v interiéru dostatečně nevětrá, může se z něj stát ideální místo pro šíření virů.

 • Všichni kolem jsou nachlazení

Nachlazení, chřipka i koronavirus jsou velmi nakažlivé infekce. Šíří se kapénkami – smrkáním, kýcháním, ale i prostým mluvením. Pokud tedy kolega od vás z kanceláře chodí do práce s červeným nosem a naříká si, jak ho bolí celé tělo, citlivě ho požádejte, ať si vezme home office. Vyhýbejte se také “přecpaným” místům, kde se naráz shromažďuje hodně lidí. A pokud jste naopak vy nemocní, buďte k druhým ohleduplní a zůstaňte doma, než se uzdravíte.

 • Zima a suchý vzduch

Významným faktorem, proč se v zimě virózy tak rychle šíří, je nízká relativní vlhkost vzduchu. Díky ní snadněji vznikají drobné kapénky, kterými se nemoc může šířit z člověka na člověka.

7 tipů, jak letos předejít zimnímu nachlazení

Jak se bránit před zimními vlnami viróz? Držte se starých a osvědčených postupů:

 1. Dbejte o svou imunitu. Dopřejte si pestrý jídelníček, ve kterém nebudou chybět ani ovoce a zelenina bohaté na vitamíny a minerály, ani ryby, které jsou zdrojem esenciálních omega-3 mastných kyselin.
 2. Pravidelně se hýbejte a to ideálně venku na čerstvém vzduchu. Díky tomu se otužíte a zároveň podpoříte svoje celkové zdraví.
 3. Vyhněte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí nebo se chraňte před přenosem infekce respirátorem. Nezapomínejte ani na důsledné mytí rukou.
 4. Doma pravidelně větrejte a udržujte správnou vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu v domácnosti by měla být mezi 40–60 %.
 5. Mějte dostatek spánku, doporučuje se 7–9 hodin. Během spánku celé tělo regeneruje, naopak nevyspalost snižuje jeho obranyschopnost.
 6. Vyhněte se nejen vánočnímu stresu. Do fungování imunity se promítá i celková psychická pohoda.
 7. Pokud patříte mezi rizikové skupiny lidí kvůli oslabené imunitě či vyššímu věku, využijte možnosti aktivní imunizace pomocí očkování.

Zdroj náhledové fotografie: Elnur / Shutterstock.com