Omán: Luxus zastřený Emiráty. Proč se sem vydat na dovolenou?

Chtějí-li cestovatelé zažít nebývalý luxus, jak svou cílovou destinaci často volí Dubaj nebo další lokality Spojených arabských emirátů. Málokdo již ví, že Omán, který je ukryt v jejich stínu, taktéž nabízí přemíru přepychu a nejen to. Existuje spousta důvodů, proč se do této okouzlující destinace vydat. Ať se jedná o exotiku, arabskou kulturu, teplotní podmínky, ománskou kuchyni, turistické oblasti a pozoruhodnosti, tak i pohostinnost místních obyvatel.

Cestovatelé zde mohou nasát atmosféru tamních muslimských tradic a hodnot, Orientu, ale současně si užít i prvků moderní doby. Jaké jsou ty nejzásadnější důvody, proč se do Ománu vydat?

Žádná masová turistika

Láká-li vás exotika a orientální kultura, zároveň jste Emiráty již navštívili nebo vás nelákají vůbec, stále autentický Omán může být pro vás ten správný směr. Zde budete zažívat ten pocit, kdy svět pro vás nebude tolik zrychlený, a kde budete jako turisté náležitě hoštěni, nebudete bráni jako jeden z mnohamilionového tuctu návštěvníků.

Hlavní metropole

Ománské hlavní město Maskat, také největší město v zemi, umí bezesporu bohatě zaujmout, jeho návštěva by měla být na vašem seznamu. Leží na severovýchodu země v obložení pobřežních hor Al Hadžár. Nejenže se zde nachází krásné písčité pláže poseté palmami a omývané křišťálově průzračnými vodami, město dokáže polapit i na historické památky a pozoruhodnosti.

Jeho původ sahá až do 1. století našeho letopočtu, kdy se vybudovalo jako přístavní bod. Symboly jsou:

  • mešita sultána Kábúse,
  • řada místních muzeí (nejslavnější Bair Al Zubair),
  • Královská opera,
  • palác Al Alam se sídlem představitele země,
  • orientální trh Mutrah Souk, kde zcela nepochybně nasajete ománský život.

Pouštní zážitek ve Wahibské pustině

Chcete-li si vaši dovolenou zpestřit, tak jak málokde je možné, pouštní zážitky vás jistě osloví. Wahiba Sands, poušť umístěná na východě území, je ideálním místem v případě, plánujete-li nevšedně prožít den nebo dokonce i noc. Město Bidiyah a jeho obyvatelé lákají na pouštní výlety, svezení v jejich dunách, jízdy na velbloudech, pouštní rituály se zpěvem, a dokonce i přespání v pouštních kempech.

Skalní údolí Vádí Bani Chálid

Pohoří Hadžár je bohaté na hluboká skalní údolí, kterým se nazývá vádí. Jedno z největších v jejich jižní části se jmenuje Vádí Bani Chálid. Nachází se zde mnoho zeleně a mezi vápencovými útvary najdete hluboká jezírka s průzračnou vodou, do kterých budete chtít ihned skočit. Opravdu jeden z nejromantičtějších ománských zážitků. Voda je tak čistá, že ji nelze odolat.

Ománský kaňon

V rámci jednoho z nabízených výletů se lze vydat i na nejvyšší horu v zemi, Jebel Shams, 3009 m n.m., součástí pohoří Hadžár. Na nejvyšší vrchol se dostat nelze, je zde sídlo národní armády. Kam se dostanete, tak je o 12 metrů níže položený vrchol, druhý nejvyšší. Cesta nahoru vede skrz kaskádovitá skalní políčka a tři vesnice, kde obyvatelé regulérně žijí. Ano, ve výšce 2000 m n. m., mají zde totiž skvělé podmínky pro pěstování růží a granátových jablíček.

Jabal Samhan; přírodní rezervace

Chráněná přírodní oblast, která stále poskytuje domov vážně ohroženému druhu levhartů arabských. Nejedná se však o jediná zvířata, které zde můžete spatřit. Mezi další zde žijící šelmy patří vlk arabský či hyena žíhaná, mezi kořisti pak gazela arabská, nubijský kozorožec, daman skalní a spousta dalších. Nastálo žijící obyvatele tu nepotkáte. Od července do září tato oblast zažívá vegetační pastvu, naprší tu často až 200 mm srážek.

Podmořský život

Milovníky potápění bude tato země zajisté také přitahovat. Před samotným potápěním si lze ozkusit nabízené jachty, katamarány, plachetnice či rychlé skútry. Můžete pozorovat delfíny či si zkusit zarybařit. Omán se pyšní pobřežím dosahující délky 1700 m., mající bohatou podmořskou flóru i faunu. Za potápěním se můžete vydat do oblastí u hlavního města anebo k souostroví Al-Dimaniját či do Musandamu. Tato oblast bývá označována jako potápěčský ráj.

Můžete prozkoumávat velkolepé korálové útesy, obrovské množství vodních živočichů a ryb nebo si zakusit ponor například k vrakům lodí.

Zdroj foto: www.freepik.com