Na letní dovolenou do Máchova kraje

Karel Hynek Mácha byl velmi známým českým prozaikem a básníkem a řadí se mezi zakladatele moderní české poezie. K jeho oblíbeným místům patřil i kraj, který nese jeho jméno.

Máchův kraj je místo rozkládající se v jihozápadní části Libereckého kraje a zahrnuje především okolí Doks a Máchova jezera, jeho součástí je i Kokořínsko.

Máchovo jezero

Je to vlastně největší rybník Libereckého kraje, který nechal založit panovník Karel IV. Vstup do vody je zde velmi pozvolný a okolí kolem něj je jak v Doksech, tak i ve Starých Splavech určeno především pro rekreační účely. Pro ubytování na Máchově jezeře je určena celá řada kempů, hotelů, chatových oblastí a apartmánů. Patří mezi ně i ubytování Máchovo jezero chatky, které nabízí chatová osada Elite Staré Splavy. Chatovou osadu byste našli u Máchova jezera nedaleko Starých Splavů a nabízí ubytování, které je vhodné i pro rodiny s malými dětmi. V areálu osady se nacházejí čtyřlůžkové chatky s ledničkou, jídelna s barem, společné sociální zařízení, dvě ohniště s možností zapůjčení grilu a pro děti pak prolézačky, houpačky a pískoviště.

Volnočasové aktivity u Máchova jezera

Pro milovníky tance a hudby je určena diskotéka Bílý kámen a každoročně se zde také koná hudební festival elektronické taneční hudby Mácháč.

Na své si přijdou především milovníci vodních sportů a aktivit, turistiky a cykloturistiky. Téměř kolem celého jezera a přilehlých oblastí se nachází celá řada tras turistických i cykloturistických, které propojují Doksy a Staré Splavy. Pro milovníky poznávání jsou určeny naučné stezky. Především dětem je určená stezka Se Čryřlístkem okolo Blaťáku a pro milovníky přírody pak Naučná stezka Swamp a naučná Máchova stezka. V Doksech také můžete navštívit Muzeum Čtyřlístek.

Vydat se však můžete i do okolí, kde na vás čeká spousta zajímavých míst.