Legální daňová optimalizace

Snížení daňové zátěže je přáním každého podnikatele. Ne každý ovšem může využít metody založené na offshore podnikání, které vede k daňové optimalizaci. Založit offshore společnost lze pouze v některé zemi, která patří mezi tzv. daňové ráje, čili do zóny volného obchodu. Tyto země mají speciální jurisdikci, na kterou lákají zahraniční investory na své území a na oplátku jim poskytují některé služby.

Tento způsob podnikání je výhodný pro obě strany. Daňový ráj získává investice na rozvoj své ekonomiky a zahraniční investor má značnou daňovou úlevu, ale také anonymitu a ochranu svého majetku.

Jak funguje offshore společnost

Základem je umístění podnikání do některé třetí (proto offshore) země a využívání její jurisdikce. Nelze si to ovšem představovat jako bezbřehé podnikání bez respektování zákonů. Naopak založení offshore společnosti v daňovém ráji znamená povinnost dodržovat její zákony. Zahraniční investor přináší do třetí země svůj kapitál pomáhající místní ekonomice a za to mu místní vláda nabídne nižší daňové zatížení.

Které země patří mezi daňové ráje?

Za nejznámější jsou považovány některé karibské ostrovy, dále středoamerické Belize, ale také Seychely, Hong Kong nebo Velká Británie. V posledních letech se k nim připojily i USA, zejména stát Delaware na severovýchodě USA s hlavním městem Dover. Tento stát je proslulý svou liberální obchodně-právní politikou a zákonodárstvím. Této výhody již využívá mnoho zahraničních společností, pro které je tato zóna volného obchodu výhodná nejen kvůli nižšímu daňovému zatížení, ale také z hlediska posílení prestiže a image „americké“ společnosti.

Jak založit offshore společnost?

Využít daňového zvýhodnění formou offshore podnikání není jednoduché a běžný podnikatel nemá sám šanci offshore společnost založit. Může však využít služeb společnosti Winston Wolfe & Co, která je registračním agentem s licencí od vlády Spojených arabských emirátů. Díky svému sídlu v Dubaji má jednak bohaté zkušenosti, a jednak může těžit z navázaných kontaktů s místními vlivnými úředníky. Těchto výhod pak společnost využívá k tomu, aby zájemci pomohla nalézt optimální daňovou úlevu v některém daňovém ráji.