Kolik toho víte o slavných bratrech Čapkových?

Kolik toho víte o slavných bratrech Čapkových?

Oba se řadí k významným osobnostem 20. století a dodnes se o nich učí děti ve škole. Bratři Čapkové po sobě bezesporu zanechali nesmazatelnou stopu. Co vše víte o jejich životě?

Dětství a rodina

Zatímco Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově, Karel se narodil o tři roky později, 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Jejich rodiče byli Antonín a Božena. Antonín Čapek pracoval jako vesnický lékař, Božena byla dcera mlynáře a její zálibou byl sběr slovesného folkloru. Rodina žila do roku 1890 v Malých Svatoňovicích, ale po narození Karla se rodina přestěhovala do Úpice.

Počátky kariéry a pobyt v Paříži

S postavou Josefa Čapka se pojí hned několik profesí. Byl malířem, grafikem, knižním ilustrátorem i spisovatelem. Karel by v prvé řadě spisovatel, novinář a překladatel a ve volných chvílích se věnoval fotografování. Cesta obou bratrů za kariérou ale byla velmi odlišná. Josef studoval odbornou školu tkalcovskou a poté pracoval jako dělník, zatímco Karel absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Nicméně po studiích se bratři setkali v Paříži, kde Josef studoval Colarossiho akademii a ve volném čase s bratrem Karlem začali psát drama Loupežník.

První světová válka

Když se z Paříže oba bratři vrátili zpátky do Prahy, psal se rok 1911 a první světová válka byla na spadnutí. Ani jeden ale nenarukoval do armády. Josef kvůli svému zhoršenému zraku, Karel kvůli Bechtěrevově nemoci, jež ho sužovala od 21 let.

Meziválečné období

Po konci první světové války započal vrchol kariéry obou bratrů. Josef Čapek se navíc oženil se svou dlouholetou přítelkyní Jarmilou a brzy se jim narodila dcera Alena. Když oběma bratrům v roce 1924 postavil architekt Ladislav Machoň dvojvilu na Praze 10, nastěhovali se bratři každý do své půlky a věnovali se práci na svých vrcholných dílech. V roce 1935 se Karel Čapek také oženil a vzal si za ženu Olgu Scheinpflugovou.

Pejsek a kočička a Hovory s T.G. Masarykem

V období mezi první a světovou válkou vzniklo dílo Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, které bylo věnováno jeho dceři. Ani Karel Čapek nezahálel a kromě toho, že byl v letech 1921 až 1923 dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla a od roku 1923 až do roku 1935 předsedou odboru Pen klub, sepsal také knihu Hovory s TGM. Toto dílo zachycuje politické, filozofické i náboženské názory prvního prezidenta Československa a řadí se k pokladům české literatury.

Druhá světová válka

Příchod druhé světová války znamenal pro oba bratry ohromný šok. Karel Čapek se snažil smířit s existencí Mnichovské dohody, ale nikdy se mu to zcela nepodařilo. Zemřel totiž den po Štědrém dni v roce 1938 poté, co onemocněl chřipkou, ke které se přidal také zánět ledvin a zápal plic. Byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.

Smrt Josefa Čapka

Pro oba bratry si chtělo přijít gestapo, ale nakonec odvedlo pouze Josefa, a to 1. září 1939. Následně byl transportován do koncentračního tábora Dachau, poté do Buchenwaldu, kde pracoval jako malíř a písmomalíř ve službách členů SS. V roce 1942 byl převezen do dalšího koncentračního tábora, tentokrát v Sachsenhausenu, kde se tajně věnoval psaní básní a překladům poezie.

Když byl v roce 1945 transportován do koncentračního tábora Bergen-Belsen, zbývalo mu posledních pár měsíců života. V táboře se totiž rozšířila tyfová epidemie, které podlehl. Bohužel není známo přesné datum jeho úmrtí, ani místo jeho hrobu. Symbolický hrob má na Vyšehradském hřbitově.

Bratři Čapkové mají na svém kontě desítky děl a jejich přínos pro českou společnost je skutečně ohromný.

Zdroj textu: www.karelcapek.cz, cs.wikipedia.org

Zdroj foto: www.freepik.com