Umělkyně, komunistka, manželka Diega Rivery a hlavně statečná žena, která v životě musela překonat řadu překážek. To byla Frida Kahlo. Její podobiznu zná téměř celý svět, a to zejména díky autoportrétům, které namalovala, když se zotavovala z těžkého úrazu a trávila hodně času sama se sebou. Kolik toho ale víte o jejím životě?
Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón se narodila 6. července 1907 v Mexico City maďarsko-židovskému otci a španělsko-mexicko-indiánské matce. Vyrůstala s dalšími třemi sestrami a úspěšně se poprala s dětskou obrnou.
Těžká autonehoda změnila Fridě život
V osmnácti letech se jí ale život otočil vzhůru noha. Autobus, ve kterém jela ze školy, měl nehodu a Frida se probudila až v nemocnici. Měla zlomenou páteř, klíční kost, žebra, pánev, rameno a také poraněné obě nohy. Déle než rok byla připoutána na lůžko a se svých zranění se zotavovala. Za celý svůj život podstoupila 35 operací, ale stejně se potýkala s bolestmi.
Návrat ke koníčku z dětství
Když byla připoutaná na lůžko a zotavovala se, vrátila se ke svému koníčku z dětství – malování. S nadšením se vrhla do tvorby olejomaleb a tehdy se začal rodit její typický styl malby. Obrazy Fridy Kahlo jsou barevné, protkané typickými mexickými tvary z lidového umění a také v nich je znatelná naivita, která je zcela úmyslná.
Proč vzniklo tolik umělčiných autoportrétů?
Možná vás napadá, proč vzniklo tolik umělčiných autoportérů. Na tuto otázku malířka vždy odpovídala, že sama se sebou strávila hodně času a zná se nejlépe. Když ležela v posteli, bylo ji dokonce na strop připevněno zrcadlo, které ji usnadnilo jejich tvorbu. Tvorbě autoportrétů se ale věnovala i po zotavení a za celý svůj život jich namalovala 55.
Vstup do komunistické strany a seznámení s Riverou
Jakmile mohla Frida opustit lůžko, vrátila se zpět do života, ačkoliv bolesti ji pronásledovaly po celý život. V roce 1927 vstoupila do mexické komunistické strany, kde se seznámila s Diegem Riverou. Ten byl rovněž malířem a byl dokonce jedním z předích představitelů muralismu. O dva roky později se Frida a Diego vzali, ačkoli byl mezi nimi dvacetiletý rozdíl.
Divoké manželství ustálo nevěry, podlomené Fridino zdraví i další překážky
Zda se jednalo o osudovou lásku či nikoliv, se samozřejmě nedá posoudit. Nicméně slon a labuť, jak manželství mezi Fridou a Diegem nazvali její rodiče, protože ona byla malá, drobná a křehká a on naopak hromotluk, společně překonali řadu výzev. Manželství tak vydrželo i přes četné Fridiny i Diegovy úlety, oba se také smířili s tím, že Frida kvůli nehodě nemůže mít děti, dokonce byla i na několika potratech, a přestože se rozvedli, záhy se opět znovu vzali a Diego byl Fridiným manželem až do její smrti.
Společné cestování a poznávání dalších umělců
Manželé spolu cestovali do Ameriky i Evropy. V roce 1938 měla Frida Kahlo svou první výstavu v galerii v New Yorku a při cestě po Evropě se seznámila s fotografem Nickolasem Murayem, který pořídil velké množství jejích snímků, které známe dodnes.
Podlomené zdraví a smrt
Jenomže bolesti stále neustávaly a v roce 1953 byla Fridě Kahlo amputována noha. To už byl jeden z posledních hřebíčků do její rakve. Ještě více propadala depresím a nejednou zvažovala sebevraždu. Poslední rok života byla závislá na morfiu a alkoholu a zemřela 13. června 1954 v nemocnici. Bylo jí pouhých 47 let.
Přestože za svůj život vytvořila téměř 200 obrazů a měla několik výstav, největší slávy se Frida Kahlo dočkala po své smrti. Byl o ní natočen film jednoduše nazvaný Frida, kde ji ztvárnila Salma Hayek, ale také řada divadelních her, oper i baletů. Mexická malířka po sobě zkrátka zanechala nesmazatelnou stopu a do dnešních dní její dílo i životní příběh inspiruje mnoho lidí po celém světě.
Zdroj foto: www.freepik.com