Nejděsivější pokrmy světa – víte, co jíte?

Pokrmy a kulinářské tradice jsou napříč zeměmi po celém světě různé. Říká se, že abychom pochopili kulturu a zvyklosti jiné země, je nutné ochutnat jejich tradiční jídla. Jenže to, co je pro nás naprostým nepochopením, pro ně je to zcela normální. Nyní vám představíme hned několik pokrmů, u nichž se vám zvedne žaludek už jen při představě daného pokrmu.

Balut – Filipíny

Balut je oblíbenou lahůdkou na Filipínách. Jedná se o vařené embryo kachny nebo kuřete, které je ještě ve skořápce. Místní obyvatelé si tuto lahůdku nemohou vynachválit. I když je balut skutečně nezvyklým pokrmem, je bohatý na bílkoviny a vitamíny.

Shiokara – Japonsko

Pro Japonce jsou neobvyklá jídla naprosto typická. Shiokara je japonský delikatesní pokrm, který se připravuje fermentací nakládaných vnitřností chobotnic nebo jiných mořských živočichů. Tento silně aromatický a slaný pokrm je oblíbený mezi milovníky mořského jídla a představuje jedinečnou chuťovou zkušenost.

Haggis – Skotsko

Nejen asijské země jsou typické pro svá nezvyklá jídla. Příkladem je Skotsko, kde byste se měli mít na pozoru, zvláště při slavnostnější příležitosti. Haggis je vyhlášený slavnostní pokrm, který se skládá z následujících ingrediencí: mleté skopové vnitřnosti, ovesná kaše, cibule, sůl, koření, a to vše zalité lojem podávané v zašitém ovčím žaludku. Tipnete si, jaká příloha by se k této lahůdce mohla podávat? Jsou to brambory s tuřínem.

Surströmming – Švédsko

Surströmming neboli fermentované sleďové filety se staly součástí mnoha virálních videí na sociálních sítích. Filety sleďů jsou nakládány do konzerv, kde několik měsíců kvasí. Výsledkem je intenzivně zapáchající jídlo, které může být velkou výzvou pro ty, kteří se s ním setkávají poprvé.

Hakárl – Island

Mezi další výzvy pro odvážlivce patří islandská specialita zvaná hakárl. I v tomto případě jde o rybu, konkrétně žraloka malohlavého, jehož kousky se hluboce fermentují. Stejně jako v předchozím bodě, tak i v tomto je výsledek zaručen – intenzivní chuť a vůně vás doslova omráčí. Zvláštností je, že syrové maso této ryby je jedovaté, a to z toho důvodu, že útroby tohoto druhu žraloka silně zapáchají močovinou – jeho maso je naprosto prosycené dusičnany.

Casu Marzu – Sardinie

Abychom ochutnali něco neobvyklého, nemusíme procestovat půl světa. Nedaleká Sardinie nabízí jako lahůdku italský sýr Casu Marzu. Na tom by nebylo nic zvláštního, ovšem tento sýr obsahuje ještě něco navíc kromě ovčího sýra. Je to přítomnost živých muších larv. Abyste tento sýr mohli ochutnat, musíte si počkat zhruba 3 měsíce, kdy je sýr ve vysokém stádiu rozkladu, čemuž dopomáhají právě muší larvy.

Kravská moč – Indie

Všichni víme, že kráva je pro Indy posvátným zvířetem. To dokazuje i fakt, že přímo kravskou moč můžete běžně najít v obchodech. Kravská moč je totiž běžně k dostání. Prý má tento speciální drink terapeutický účinek. Jestli je to pravda, je skutečně na zvážení.

Escamoles – Mexiko

U larev ještě zůstaneme. Mexický pokrm escamoles, známý také jako „hmyzí kaviár“ je pokrm z larev velkých mravenců nacházející se pod kořeny rostliny agáve v Mexiku. Tyto larvy Mexičani sbírají a využívají je jako přísady do různých pokrmů, včetně omáček nebo plněných tortill.

Sannakji – Jižní Korea

Už jste ochutnali někdy něco živého? V Jižní Koreji vám tento zážitek umožní. Tam je totiž specialitou chobotnice, a ne ledajaká. Na talíři před vámi přistanou kousky živé chobotnice, která se stále ještě hýbe. Oblíbená je zejména kvůli své křupavé textuře a bohaté chuti.

Opičí mozek – Asie

V posledních letech se velkým trendem v pojídání stal opičí mozek a kde jinde než v Asii. Tam si za tento pokrm připlatí nemalé peníze. Asi nejbizarnější je získávání těchto vnitřností – lebky se opicím rozrazí ještě zaživa a teplý mozek se pak přímo z opice vyjídá lžící ještě teplý.

Zdroj foto: www.freepik.com