Lití olova: Kdy vznikla oblíbená česká vánoční tradice a co vše vám může prozradit o budoucnosti?

Jak vznikla tradice lití olova?

Odkud pochází oblíbená vánoční tradice, u které se zejména dříve scházeli všichni členové rodiny a s nadšením se vrhali do čtení symbolů, které se z roztaveného olova vytvořily ve vodě? Nejenom to se dozvíte na následujících řádcích.

S tradicí lití olova přišli již Keltové

Původ oblíbené vánoční tradice sahá již do doby Keltů. Ti tomuto rituálu přikládali až magickou moc, protože věřili, že jim skutečně pomůže nahlédnout do budoucnosti a odhalit, co je čeká a nemine.

Nejstarší a jedna z nejoblíbenějších českých vánočních tradic

Lití olova patří k nejstarším českým vánočním zvykům a ještě i v minulém století se jednalo o jeden z těch vůbec nejoblíbenějších. O tom, že lití olova bylo skutečně rozšířenou tradicí, svědčí i scéna z oblíbeného českého filmu Pelíšky. Nezapomenutelný Jiří Kodet má na sobě v této scéně svářečské brýle a také ochranné rukavice. Takové ustrojení je samozřejmě trochu přehnané, ale opatrnost je při lití olova samozřejmě na místě.

Když nebylo olovo, používali lidé vajíčka i vosky

Jediné období, kdy byla tradice lití olova na našem území ve 20. století upozaděna, nastalo během obou světových válek. Olovo totiž bylo využíváno zejména k výrobě zbraní. Lidé si ale nicméně poradili a místo olova využívali vaječný bílek i roztavený vosk.

Co budete k lití olova potřebovat?

Sada na lití olova je zejména před Vánoci volně prodejná téměř v každém knihkupectví. Součástí sady je:

  • pánvička či naběračka na tavení olova
  • olověné mince
  • výkladový slovník symbolů

Jak na lití olova?

Pokud nemáte s litím olova žádné zkušenosti, rozhodně byste si před samotnou činností měli uvědomit, že práce s olovem vyžaduje určitou zručnost. Kromě popálení je možné se výpary z olova také otrávit, tudíž je nutné se této činnosti věnovat pouze v dobře větraných prostorách.

Celý proces lití spočívá v jednoduchém roztavení kousku olova, který se poté nalije do studené vody, kde vytvoří tvar, z něhož se následně snaží každý vyčíst, co ho v budoucnosti čeká. Aby byl výklad snazší, bývá často součástí sady právě výkladový slovník symbolů. Máte-li nějakou konkrétní otázku týkající se vaší budoucnosti, položte ji právě během procesu odlévání.

Zábava pro celou rodinu

Při vyndávání odlitých kousků olova z vody buďte opatrní, protože tvary jsou velmi křehké a snadno může dojít k jejich rozlomení. Zároveň se nebojte popustit uzdu své fantazii a při prohlížení jednotlivých odlitků se zaměřte na to, co vám nejvíce připomínají. Uvidíte, že lití olova je sice velmi stará tradice, ale je skutečně velmi zábavná a nemusíte se ji věnovat pouze o Štědrém dnu, ale kdykoliv během celého roku.

Naučte se předpovídat budoucnost z olova

Jaké jsou ty nejčastější symboly, které při lití olova vznikají a co znamenají? Přinášíme vám přehled některých symbolů i výklad toho, co znamenají.

  • Rovné čáry, maják a mrak značí klidný a spokojený život.
  • Kruh a spojené kruhy symbolizují manželství. Pokud se ovšem při vyndání z vody rozlomí, mají stejný význam jako rozbité zrcadlo a přinesou vám sedm let smůly.
  • Boty a vějíř naopak znamenají nevěru.
  • Čáp předpovídá příchod nového člena rodiny.
  • Deštník symbolizuje blahobyt.
  • Kříž je považován za negativní symbol a může znamenat i smrt.
  • Kůň může znamenat něco pozitivního, nejčastěji se vykládá jako symbol svobody a volnosti. Ovšem má i negativní význam a značí rovněž chaos a v tom nejhorším případě i smrt.
  • Drak vám v následujícím roce přinese štěstí, prosperitu a bezpečí.

Jestliže doposud nemáte s litím olova žádné zkušenosti, rozhodně se nebraňte nákupu speciální sady a pusťte se do toho společně s celou rodinou. Uvidíte, že si u lití olova užijete spoustu zábavy, a stejně tak i při následném luštění odlitých symbolů.

Zdroj foto: www.freepik.com