Jak vypadala online výuka v době karantény?

Není žádným tajemstvím, že koronavirus zastihl v březnu školství naprosto nepřipravené. Jak se s tím ale popasovalo? O tom si povíme v tomto článku.

Koronavirus zastihl Česko naprosto nepřipravené. A to nejen po stránce materiální. Pocítilo to zejména školství, které takovou ránu vůbec nečekalo. Jak tedy vypadala online výuka v době koronavirové?

    1. Nepřipravené školství

Znalost informačních technologií je u některých učitelů doslova žalostná. Především u starších ročníků, kteří komunikaci skrze počítač či chytrý telefon vyhýbají. I to byl kámen úrazu během první vlny. Jak se tedy v této době komunikovalo? Statistiky ukazují, že učitelé sahali především po emailu. Někteří ale měli k dispozici pro komunikaci s žáky i školní web, případně používali SMS a Facebook.

Koronavirus změnil i výukové prostředky. Zatímco v době před koronavirem jasně vedly vytištěné materiály, light board a stolní počítače, v březnu se vše obrátilo. Učitelé tak museli využívat na koleni vytvořená interaktivní cvičení, případně výukové materiály sdílená skrze cloudová úložiště (případně zasílaná emailem).

    1. Čeká nás změna?

Jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré. I koronavirus by tak mohl vést k výrazné změně. Například na poli robotiky a interaktivní výuky. Průzkumy totiž odhalily, že i v normálních časech školy téměř nevyužívaly programovatelné techniky. V některých školách sice měly být od příštího roku součástí klasické výuky, kvůli dalšímu uzavření škol se tento návrh neuskuteční.

Distanční vzdělávání má svoje nevýhody, ale přineslo i dobré poznatky. Zejména kvůli tomu, jak krize zastihla školství nepřipravené, bude v případě další krize mít připravený lepší plán. Možná se změní i celkové pojetí školství a zařadí se do něj i webinář a interaktivní výuka, která bude žáky mnohem více bavit.