Znáte životní příběh Nataši Gollové?

Kdo byla Nataša Gollová?

Patřila k nejznámějším herečkám své doby, ale zemřela opuštěná v domově důchodců ve věku 76 let. Kolik toho víte o hvězdě prvorepublikových filmů?

Dětství

Nataša Gollová se narodila 27. února 1912 v Brně jako Nataša Helena Štěpánka Hodáčová. Jejím otcem byl politik, ekonom a právník František Xaver Hodač, matkou malířka Adéla Hodáčová-Gollová. Rodina, ze které Nataša Gollová pocházela, byla velmi zámožná a významnou figurou byl i její dědeček, otec její matky, Jaroslav Goll. Právě po něm si později zvolila svůj umělecký pseudonym. Díky prostředí, ze kterého pocházela, se ji dostalo kvalitního vzdělání a mezi její zájmy patřila literatura, divadlo, hudba i tanec. Gollová byla i jazykově nadaná a mluvila anglicky, německy, rusky i francouzsky.

Počátky herecké kariéry

Svou hereckou dráhu zahájila v divadle v Olomouci, poté účinkovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, Divadle na Vinohradech, Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, Divadle na Fidlovačce i Divadle satiry Jana Wericha. Co se filmových rolí týče, velké popularity se dočkala díky spolupráci s Oldřichem Novým. Společně se objevili ve filmech:

  • Roztomilý člověk
  • Kristián
  • Eva tropí hlouposti
  • Hotel Modrá hvězda

Osobní život

Narozdíl od jejích filmových rolí, nebyl její osobní život zalitý sluncem. Svou osudovou lásku potkala ve třicátých letech v Paříži a býl jim básník rumunského původu Tristan Tzara. V kontaktu byli až do roku 1948, ačkoliv během té doby vystřídala Gollová několik partnerů. Po Tzarovi se dala dohromady se svým hereckým kolegou Františkem Vnoučkem.

Se svou dobrou přítelkyní Adinou Mandlovou se rozkmotřily poté, co Nataša Gollová navázala milostný poměr s bývalým milencem Mandlové Wilhelmem Söhnelem. Tento vztah ale nevydržel a po konci války, v roce 1947, se provdala na divadelního režisére Karla Konstantina. Až po sňatku ošem zjistila, že se provdala za alkoholika. Společně s manželem zakotvili v Jihočeském divadle. V roce 1961 Karel Konstantin zemřel a Nataša Gollová se stala vdovou.

Poválečný zákaz hraní

Přestože Wilhelm Söhnel byl antifašista a zasloužil se o podporu českého filmu, po konci druhé světové války byla Nataša Gollová za svůj vztah s ním kritizována. Navíc byla obviněna z kolaborace s Němci. Toto obviněn vzniklo na základě jejího účinkování ve filmu Vrať se ke mně zpět z roku 1944, ve kterém se objevila pod pseudonymem Ada Goll. Polehčující okolností pro ni byla pomoc v internačním táboře v Terezíně, kde ke konci války působila jako dobrovolnice a starala se o pacienty nakažené tyfem. Při práci se sama touto nemocí nakazila a dlouho se s ním léčila. I přesto nebyla po válce obsazovaná do žádných rolí. Postupně se ale opět začala objevovat na divadelních prknech a zazářila ještě v několika filmech.

Návrat zpět na výsluní

Do svého filmu ji obsadil Jan Werich, zahrála si roli Kateřiny ve filmu Císařův pekař – Pekařův císař. Na další velkou filmovou roli ale čekala až do roku 1974. Právě tehdy ji totiž do svého filmu Drahé tety a já obsadil Zdeněk Podskalský a Nataša Gollová ztvárnila tetičku Fanny. Naposledy se na televizních obrazovkách objevila v roce 1984 v seriálu Sanitka, kde si zahrála pacientku.

Konec života

Poválečné události se podepsaly na Nataše Gollové z profesionálního i osobního hlediska. Není tajemstvím, že se uchylovala k alkoholu a dožila v domově důchodců v Praze. Zemřela 29. října 1988 v 76 letech.

Nataša Gollová je pohřbena na vyšehradském hřibitove v rodinné hrobce, která nese nápis Rodina Hodáčova. O oživení památky této nadané a vzdělané herečky se zasloužil Aleš Cibulka vydáním hned dvou knih o jejím životě.

Zdroj textu: dvojka.rozhlas.cz, www.fdb.cz

Zdroj foto: www.wikimedia.cz