Stal se vám úraz v zahraničí? Postupujte takto

Noha v dlaze

Ačkoli žádný úraz není příjemný, v zahraničí je situace ještě výrazně komplikovanější. Kromě samotného úrazu a ztížené komunikace budete ještě řešit spoustu administrativy. Jak postupovat?

Myslete na nejhorší už dopředu

Ještě než se dostaneme do popisu situace, kdy k úrazu skutečně dojde, musíme upozornit na vůbec nejdůležitější věc ze všech. Před dovolenou nebo pracovním výjezdem nikdy nesmíte zapomenout na pojištění do zahraničí, konkrétně na cestovní pojištění, nebo třeba i životní pojištění.

Bez cestovního pojištění totiž hrozí, že veškeré náklady na léčbu v zahraničí budete muset uhradit ze svého. I relativně banální zákroky přitom mohou znamenat výdaje v řádu desítek tisíc korun, náročnější náklady pak mohou rychle vyšplhat až do milionů.

V případě, že máte cestovní pojištění sjednané, tyto náklady za vás uhradí vaše pojišťovna.

Jak k úrazu došlo?

K úrazu může dojít při nehodě, ať už jde o autonehodu nebo o zranění při sportu, například na lyžích. V takovém případě by mělo být vaším prvním úkolem, je-li to možné, vytvořit podmínky, které zabrání tomu, aby se do nehody připletl někdo další a nedošlo tak ke zranění dalších osob. Ideální samozřejmě je, pokud základní bezpečnostní opatření zajistí další osoba přítomná na místě, která zranění neutrpěla.

Potřebujete přivolat záchranku?

Podobně jako kdyby se vám úraz stal v Česku, bude dalším krokem přivolání záchranné služby. Nebojte se záchrannou službu přivolat i v situacích, které byste v tuzemsku řešili dopravou k lékaři po vlastní ose. I z hlediska následné komunikace s pojišťovnou pro vás bude lepší, když bude celá situace podložena oficiálními postupy. Zvýšená opatrnost je na místě.

Vše zdokumentujte

Existují ale samozřejmě i situace, kdy záchranku volat nebudete a sami navštívíte potřebné zdravotnické zařízení. Nejde o nic, co by úhradu péče ze strany pojišťovny mělo ohrozit. Je-li to ale možné, bude nejen v těchto případech dobré zdokumentovat situaci či místo, kde úraz vznikl. Využít můžete i pořízení videa s komentářem. Máte-li svědky, vezměte si na ně kontakt.

U lékaře si pak nezapomeňte vyžádat lékařskou zprávu a všechny další dokumenty, které byste mohli potřebovat.

Komunikujte s pojišťovnou

Co nejdříve je to možné, kontaktujte svou pojišťovnu. Ta vám může upřesnit, jak postupovat a jaké dokumenty si ze strany ošetřujícího zařízení postupně vyžádat. Je důležité, abyste informaci o tom, že se úraz stal a vy v zahraničí podstupujete léčbu, nahlásili včas. I to vede k tomu, že následná úhrada péče ze strany pojišťovny bude rychlá a bezproblémová.

Buďte ve spojení s rodinou a přáteli, dodržujte pokyny lékařů i pojišťovny

Velice důležité je být ve spojení s okolím, ale i dodržování toho, co vám doporučují lékaři či pojišťovna. Pokud náhodou něco v pořádku není, neváhejte se kohokoli zeptat a poprosit o radu či o pomoc. Ve většině případů vše proběhne bez problémů, vy se brzy vrátíte domů a úhradu péče v plné výši poskytne pojišťovna, u které máte sjednané cestovní pojištění.

Zdroj náhledové fotografie: nuiza11 / Shutterstock.com