Každý rok se dokola přehrává ten stejný scénář. Chladné měsíce přinesou vlny nachlazení a chřipek. Někteří lidé mají tak silnou imunitu, že to ani nepocítí. Naprostá většina z nás ale od podzimu do jara bojuje s opakujícími se bolestmi v krku, rýmami a záněty nosních dutin a dalšími příznaky viróz. Jaká je cesta ven z tohoto kolotoče? Podívejme se na způsoby, jak se před nachlazením chránit.
Nachlazení pod drobnohledem – proč v zimě tak snadno onemocníme?
Kdo by se těšil po létě plném sluníčka a pohody na nadcházející podzim a zimu, kdy studené počasí a vítr zalézají pod nehty. Jak málo pak stačí, aby vás začalo škrábat v krku nebo se vám spustila rýma. Možných příčin, proč jsme v zimě častěji nemocní je přitom hned několik.
- Stýská se nám po sluníčku
Slunce přináší dobrou náladu a nejen to. Sluneční paprsky v kůži aktivují vitamín D alias sluneční vitamín, který se zapojuje do velkého množství procesů imunitního systému. Od podzimu si ho tělo vyrábí ale jen málo a jeho zásoby se postupně tenčí. Nedostatek “déčka” je pak spojený oslabením imunity a tedy i vyšším rizikem, že něco “chytíme”.
- Radši zůstáváme doma
Když je za venku za okny nevlídno, je lepší zůstat doma. Z hlediska prevence nachlazení toto ale neplatí. Pokud se v interiéru dostatečně nevětrá, může se z něj stát ideální místo pro šíření virů.
- Všichni kolem jsou nachlazení
Nachlazení, chřipka i koronavirus jsou velmi nakažlivé infekce. Šíří se kapénkami – smrkáním, kýcháním, ale i prostým mluvením. Pokud tedy kolega od vás z kanceláře chodí do práce s červeným nosem a naříká si, jak ho bolí celé tělo, citlivě ho požádejte, ať si vezme home office. Vyhýbejte se také “přecpaným” místům, kde se naráz shromažďuje hodně lidí. A pokud jste naopak vy nemocní, buďte k druhým ohleduplní a zůstaňte doma, než se uzdravíte.
- Zima a suchý vzduch
Významným faktorem, proč se v zimě virózy tak rychle šíří, je nízká relativní vlhkost vzduchu. Díky ní snadněji vznikají drobné kapénky, kterými se nemoc může šířit z člověka na člověka.
7 tipů, jak letos předejít zimnímu nachlazení
Jak se bránit před zimními vlnami viróz? Držte se starých a osvědčených postupů:
- Dbejte o svou imunitu. Dopřejte si pestrý jídelníček, ve kterém nebudou chybět ani ovoce a zelenina bohaté na vitamíny a minerály, ani ryby, které jsou zdrojem esenciálních omega-3 mastných kyselin.
- Pravidelně se hýbejte a to ideálně venku na čerstvém vzduchu. Díky tomu se otužíte a zároveň podpoříte svoje celkové zdraví.
- Vyhněte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí nebo se chraňte před přenosem infekce respirátorem. Nezapomínejte ani na důsledné mytí rukou.
- Doma pravidelně větrejte a udržujte správnou vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu v domácnosti by měla být mezi 40–60 %.
- Mějte dostatek spánku, doporučuje se 7–9 hodin. Během spánku celé tělo regeneruje, naopak nevyspalost snižuje jeho obranyschopnost.
- Vyhněte se nejen vánočnímu stresu. Do fungování imunity se promítá i celková psychická pohoda.
- Pokud patříte mezi rizikové skupiny lidí kvůli oslabené imunitě či vyššímu věku, využijte možnosti aktivní imunizace pomocí očkování.
Zdroj náhledové fotografie: Elnur / Shutterstock.com