Komu alespoň jednou nepřišel e-mail od nigerijského prince, ten jako by nebyl! Mnoho let je již „profláklý“ tento podvod, kdy se údajný nigerijský princ snaží vylákat z lidí citlivé údaje a okrást je o peníze. Mnoho z nich bohužel naletělo a teď to mají nigerijskému princi za zlé. Ten s tím ale opravdu nemá nic společného. Kdo je skutečný nigerijský princ a kdo jenom podvodník?
Mgr. Obonete S. Ubam aneb pravý nigerijský princ
Mgr. Obonete S. Ubam (*1977), afročech, který se usadil v České republice a mluví plynule česky, je podnikatel, spisovatel a právník. Jeho matka pocházela z České republiky a otec byl samozřejmě z Nigérie. Rodiče se potkali na studiích v Kyjevě, nicméně po nátlaku komunistického režimu byli nuceni se rozvést. Obonete vyrůstal od malička s matkou v jejím rodném Bruntále a do Nigérie se dostal poprvé, když mu bylo 15 let. Zde konečně poznal svého otce, policejního generála. Poznal také rodinu – jeho dvě manželky a spoustu dalších sourozenců. Zde také studoval kadetskou školu.
Návrat do Československa
Po návratu domů nastoupil na gymnázium a zúčastnil se také středoškolských atletických her v New Portu. Jako vysokou školu si vybral Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V tomto oboru zůstal i po vystudování a začal pracovat jako protokolární tlumočník kabinetu ministra a poradce Hlavního inspektora ochrany lidských práv v rezortu obrany.
Měl ale sociální cítění a stal se spoluzakladatelem a předsedou Ligy etnických menšin ČR a vedl několik celostátních mediálních kampaní a dalšími projekty proti rasismu. Poté vystudoval práva a začal budovat česko-nigerijské vztahy jako předseda Czech-Nigerian Bussines Alliance.
Odchod do Nigérie
Poté, co jeho otec, africký král, zemřel, byl nucen odjet do Nigérie, stal se dědicem trůnu a bylo potřeba převzít rodinnou firmu, správu fondu nemovitostí a musel zajistit vzdělání svých dalších 7 sourozenců. „Vysvětlit, co v nigerijské kultuře znamená král – a ještě, aby to bylo srozumitelné pro Středoevropana – je hodně těžké. Každá širší rodina, každý klan, každá vesnice nebo čtvrť má svého náčelníka. Taky každé město má svého svrchovaného vládce,“ říká.
Nicméně i zde se stále věnoval studiu práva a byl činný i v politice. Za přínos k rozvoji nigerijského kmene Annang mu byl udělen tradiční šlechtický titul. V Nigérii strávil 7 let, načež se přestěhoval do Španělska, kde založil realitní kancelář a napsal knihu Sedm let v Africe.
Situace s podvodnými e-maily ho ale netrápí. Považuje ji za úsměvnou, když se ho někdo zeptá, jestli ty e-maily opravdu píše on. „Ne, tyto e-maily já rozhodně nepíšu,“ oponuje.
A kdo je falešný nigerijský princ?
Raymond Abbas, známý také pod pseudonymem Hushpuppi, je nigerijský podvodník a internetový scammer, který se v e-mailech vydává za nigerijského prince. Je obviněn ze spáchání velkých finančních podvodů a praní špinavých peněz přes internet. Hushpuppi byl zatčen v Dubaji v červnu 2020 a byl vydán Spojeným státům, kde čelí několika obviněním.
Raymond Abbas se stal známým na sociálních sítích díky svému luxusnímu životnímu stylu, zahrnujícímu drahá auta, hodinky a značkové oblečení. Na svých sociálních médiích se pochlubil svými bohatstvím a luxusním způsobem života.
Podle obvinění byl Abbas zapojen do podvodného schématu, ve kterém se vydával za různé jednotlivce, včetně bankovních zaměstnanců a právníků, aby získal osobní údaje obětí a odcizil jim peníze. Jeho zločinná činnost měla být rozšířená po celém světě, zahrnující oběti ve Spojených státech, Velké Británii, Kataru a dalších zemích.
Raymond Abbas byl obviněn ze spolupráce s dalšími podvodníky a hackerskými skupinami, aby dosáhl svých finančních podvodů a praní peněz. Jeho případ je považován za příklad rostoucího problému kybernetické kriminality a finančního podvodu na celém světě.
Zdroj foto: www.freepik.com