Oblast Nazca, která se nachází přibližně 400 kilometrů od hlavního města Peru, je proslulá tím, že se v ní vyskytují geoglyfy. Tedy obrazce, jenž mají obrovské rozměry a nacházejí se na zemském povrchu. Přestože pro moderní společnost nejsou obří obrazce opice, kondora, kolibříka či stromu nijak šokující, vědcům dodnes nedají spát. Proč?
Tvorba geoglyfů je snadná, rovné linie jsou náročnější
Fascinující totiž je, že geoglyfy se v oblasti Nazca vyskytují již spoustu let, protože vznikly mezi lety 200 př. n. l.–800 let n. L, kdy tuto oblast obývali Indiáni. To, jak vznikly, není nijak šokující. Obrazce byly jednoduše vyryty do země. Ovšem otázkou zůstává, jak je možné, že každý geoglyf je zcela přesný a rovné linie mají mnohdy délku až několik kilometrů. Abyste byli v obraze, v oblasti Nazca se nacházejí stovky těchto geometricky dokonalých geoglyfů.
Využívali tvůrci horkovzdušné balony?
Je možné, aby v tomto období využívali Indiáni horkovzdušné balony, ze kterých instruovali ostatní, jak mají jednotlivé obrazce vypadat? To bohužel nezjistíme. Jisté ovšem je, že moderní společnost tyto obrazce objevila až ve 20. letech 20. století, a to při leteckých průzkumech oblasti Nazca.
Navigační body pro mimozemskou civilizaci, zavlažovací systém či obří kalendář?
Kromě toho, že není jisté, jak obrazce vznikly, nevíme ani to, k čemu vlastně sloužili. Někteří tvrdí, že se jednalo o navigační body pro mimozemské civilizace, jiní polemizují nad tím, zda se nejednalo o systém zavlažovací soustavy a existují také domněnky o tom, že se jednalo o obří kalendáře. Bohužel, ani jednu z těchto domněnek nelze potvrdit ani vyvrátit.
Co se geoglyfům v oblasti Nazca nedá upřít, je jejich dokonalost. Proto je oblast hojně navštěvována turisty, kteří si rádi zaplatí za přelet, aby mohli na vlastní oči spatřit tato neuvěřitelná umělecká díla.
Zdroj foto: www.freepik.com