Péče o životní prostředí, ekologický přístup a zamýšlení se nad dopadem svého chování na přírodu, to jsou jen některé z aktuálních témat, které se řeší v Evropské unii. Příklad by si mohla evropská města vzít z hlavní švédské metropole, která ví, jak kralovat žebříčku zelených metropolí a inspirovat ostatní.
Titul první zelené metropole si švédské hlavní město doopravdy zaslouží
Stockholm se řadí k nejčistším evropským metropolím, což mu právem vysloužilo titul první zelená metropole. K provozu městské hromadné dopravy se využívají obnovitelné zdroje energie. \voda v přístavu by se dala pít a solární panely, buňky i články jsou obvyklou výbavou domů. To, co by se nám mohlo jevit jako sci-fi, je ve Stockholmu běžnou praxí.
Zeleň, kam se podíváš
Kromě toho, že některé domy využívají recyklovanou vodu a odpad k vyhřívání domácností a obří vysavače se využívají ke sběru odpadu, je Stockholm také obsypán zelení. Na území města se totiž vyskytuje jeden park vedle druhého. I v samotném centru téměř milionového města si tak připadáte jako na výletě v přírodě.
Budoucí cíle Stockholmu, které sníží uhlíkovou stopu na minimum
Přestože titul zelené metropole město již získalo, stále si klade nové a nové cíle. Jedním z nich je například snížení uhlíkové stopy na minimum, čemuž má výrazným způsobem napomoci to, že do roku 2040 přestane město využívat fosilní paliva. Vzhledem k tomu, že už nyní je Stockholm skvěle fungujícím strojem, který využívá obnovitelné zdroje energie všude, kde se dá, není tento cíl nereálný.
Přístupem k planetě a nápaditým využíváním recyklované vody a odpadů by se mohla inspirovat i další evropská města. Stockholm je totiž jasným příkladem toho, že když se opravdu chce, tak to jde. Navíc zeleň na každém kroku by jistě potěšila každého obyvatele libovolného evropského města.
Zdroj foto: www.freepik.com