Královna Viktorie se narodila 24. května 1819, stala se uctívanou britskou panovnicí a dodnes je považována za jednu z nejmocnějších žen. Kolik toho o jejím životě a vládě víte?
Druhá nejdéle vládnoucí královna ve Velké Británii
Královna Viktorie se narodila jako jediná dcera Eduarda Augusta, vévody z Kentu a Strathearnu, a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské. Zároveň byla vnučkou Jiřího III. a neteří Viléma IV., svého předchůdce. Celkem měla se svým manželem Albertem 9 dětí a 42 vnoučat. Protože se jí podařilo dohodnout jejich manželství po celé Evropě, někdy se jí přezdívá babička Evropy. Pozoruhodné také je, že její vláda trvala 63 let a 7 měsíců. To je druhá nejdéle trvající doba vlády britského panovníka. Nejvíce času na britském trůně strávila její prapravnučka Alžběta II., jež vládla 70 let a 214 dní.
Malá královna a viktoriánská éra
Ačkoliv během své více jak 60 let trvající vlády se stala svědkyní mnoha přelomových událostí a byla považována za významnou a velkou panovnici, měřila pouhých 152 centimetrů. Zajímá-li vás, jaké události během její vlády proběhly, zmiňme například průmyslovou revoluci, rozvoj železnic a měst. Během vlády královny Viktorie se vystřídalo 10 ministerských předsedů a stala se symbolem impéria. Ne nadarmo po ní bylo toto období britských dějin pojmenováno.
Černá éra
Viktorie svého manžela Alberta hluboce milovala. Po jeho smrti v roce 1861, nosila královna Viktorie pouze černé šaty a až do své smrti, v roce 1901, za něj držela smutek. Ztráta manžela změnila i styl její vlády. Stáhla se do ústraní, vyhýbala se veřejnému životu a toto chování mělo za následek snížení popularity monarchie.
Slavné deníky
Během svého života si královna Viktorie vedla deníky. Dohromady je tvořilo 122 svazků, ovšem po její smrti jich většinu zničila a cenzurovala její dcera princezna Beatrice. Královna Viktorie se totiž v denících vyjadřovala přímo a nebyla v nich nouze o upřímná vyjádření citů a frustrací. To, co z deníků zbylo, je uloženo v Královském archivu a od roku 2012 je dokonce možné, díky spolupráci s Bodleianskými knihovnami, dohledat zápisky online.
Milovnice psů
Viktorie sice neměla ráda těhotenství a porody, ale zato byla milovnicí psů. Pokud byste se pustili do zkoumání jejích portérů, mohli byste si povšimnout, že na mnoha z nich je zobrazena s některým ze svých psů. Jejím největším miláčkem byl její první pejsek, který se jmenoval Dash. Jednalo se o psa rasy King Charlesšpaněl.
Častý terč atentátů
Královna Viktorie sice sama vládla ohromnému impériu, ale přesto zastávala názor, že údělem ženy je podléhat muži a dokonce otevřeně kritizovala feministická hnutí, jež vznikala v době její vlády. Nicméně její postavení bylo trnem v oku mnoha lidem. Přestože vládla přes 60 let, bylo na ní spácháno sedm atentátů. Žádný z nich samozřejmě nebyl úspěšný. První atentát na ni byl spáchán v roce 1840, když jela v kočáře se svým chotěm Albertem. Další dva atentáty o dva roky později. Většina z těchto pokusů o její zabití proběhla s pomocí pistole. Přestože ji žádný útočník nezpůsobil trvalé následky, nezměnila své návyky. Stále jezdila v otevřeném kočáře, aby dala veřejně najevo, že nenechá atentátníky vyhrát.
Královna Viktorie je právem považována za jednu z nejvýznamnějších žen naší historie. Její manželství bylo šťastné a smrt manžela ji trápila až do její vlastní smrt. Její děti a vnoučata se provdala do významných evropských rodin a Viktorie se tak stala babičkou Evropy.
Zdroj textu: www.wikipedia.org, www.historyhit.com
Zdroj foto: www.commons.wikimedia.org