Josef Škvorecký by letos oslavil 100. narozeniny. Kolik toho o něm víte?

Josef Škvorecký by letos oslavil 100. narozeniny.

Letos by česko-kanadský spisovatel, esejista, překladatel a exilový nakladatel Josef Škvorecký oslavil 100. narozeniny. Pojďme si společně připomenout jeho zajímavý život.

Dětství a mládí

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě, kde také prožil dětství společně se svou rodinou. Vystudoval gymnázium ve svém rodném městě a po úspěšné maturitě v roce 1943 byl nasazen jako pracovní dělník. V té době se jednalo o zcela běžnou věc, protože svět byl ve válce a Třetí říše praktikovala takzvané totální nasazení.

Studium vysoké školy

Po konci druhé světové války začal Josef Škvorecký studovat na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ale po konci prvního semestru přešel na filozofickou fakultu a po úspěšném ukončení studia působil jako učitel na střední škole. Jakmile získal doktorát, nastoupil povinnou dvouletou vojenskou službu.

Práce v redakci

Po návratu z vojny nastoupil Josef Škvorecký do pražského Státního nakladatelství krásné hudby, literatury a umění. O tři roky později se v této redakci stal redaktorem Světové literatury. Jednalo se o český literární časopis, který vycházel každé dva měsíce a od roku 1966 byl přejmenován na Oden a v roce 1996 bohužel zcela zanikl.

Vydání románu Zbabělci

Ohromný vliv na jeho kariéru v redakci mělo vydání jeho prvního románu. Zbabělci se totiž nesetkali s pozitivním přijetím komunisty, a tudíž byl nucen svou pozici redaktora opustit. Nicméně alespoň v osobním životě se mu dařilo. Kromě vydání první knihy se totiž také oženil se svou přítelkyní Zdenou Salivarovou. Spisovatelem z povolání se stal v roce 1963.

Odjezd do Ameriky

Další ohromná změna v jeho životě nastala po roce 1968. Když v roce 1969 společně se svou manželkou odjel do USA na studijní pobyt, netušil, že se do své rodné země několik dlouhých let nepodívá.

’68 Publishers

Tři roky po začátku okupace Československa společně se svou ženou založili v kanadském Torontu nakladatelství ’68 Publishers. To se specializovalo zejména na vydávání českých děl a anglické překlady děl samotného Škvoreckého. Později začalo nakladatelství vydávat také díla českých a slovenských autorů, kteří byli v Československu zakázáni. Samotný provoz řídila Zdena Salivarová, Josef Škvorecký byl hlavním redaktorem. Brzy se nakladatelství manželů Škvoreckých zařadilo vysoko do seznamu předních československých nakladatelství. Ovšem o československé občanství oba manželé přišli v roce 1978. O 12 let později ale byli oba oceněni Řádem Bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě.

Škvoreckého odkaz v jeho rodném městě

Své rodné město navštívil Josef Škvorecký naposledy v roce 2004. Tehdy mu bylo 80 let. Město na něj ale nezapomnělo a snaží se znalosti o jeho životě šířit dál. Mnoho lidí totiž o Josefu Škvoreckém ví pouze to, že se narodil v Náchodě, kde také vyrůstal a navštěvoval místní gymnázium. Někteří také ví, že miloval jazz a jednu místní restauraci. Ovšem jeho život byl mnohem zajímavější a pestrobarevný, a proto se město Náchod snaží spisovatelům odkaz udržovat na životě. Při procházce městem si tak můžete přisednout na lavičku vedle Josefa Škvoreckého, která byla v roce 2014 slavnostně odhalena na Masarykově náměstí.

Knihy Josefa Škvoreckého

Pokud jste toho o tomto významném muži dosud mnoho nevěděli a třeba jste ani nečetli žádnou z jeho knih, je nejvyšší čas to napravit. Za přečtení stojí například knihy:

  • Zbabělci
  • Tankový prapor
  • Prima sezóna
  • Mirákl
  • Ze života lepší společnosti
  • Sedmiramenný svícen

Ponořte se do čtení některého z děl Josefa Škvoreckého a zavzpomínejte na tohoto velikána, který by letos oslavil 100. narozeniny, ale bohužel zemřel 3. ledna 2012 ve věku 87 let.

Zdroj textu: www.databazeknih.cz, hradec.rozhlas.cz

Zdroj foto: www.freepik.com